Ljeti nikako ne bi smjeli spuštati rolete, iako to radi većina nas: Prijete vam veliki problemi
Za razliku od uobičajenog pristupa spuštanju roletni kako bi se ohladio dom tijekom vrućih ljetnih dana, ovo istraživanje tvrdi da bi moglo biti korisno ostaviti ih otvorenima.
Prema studiji objavljenoj u časopisu "Microbiom", znanstvenici su proučavali bakterije prisutne u kućnoj prašini te su ih izložili tri različita svjetlosna okruženja: mračnoj prostoriji, prostoriji s prirodnom svjetlošću i prostoriji s ultraljubičastim (UV) svjetlom.
Iznenađujući rezultati
Nakon 90 dana, analizom uzoraka prašine otkrili su značajnu povezanost između izlaganja svjetlosti i broja bakterija. Bakterije su se znatno sporije razmnožavale u prostorijama obasjanim svjetlošću - najmanje bakterija bilo je u prostoriji s UV svjetlom (smanjenje od 6,1%), a nešto više u prostoriji s prirodnom svjetlošću (smanjenje od 6,8%). Nasuprot tome, bakterije su se ubrzano razvijale u mračnim prostorijama - za čak 12%.
Ovo otkriće ima važne implikacije za zdravlje. Naime, bakterije koje se nalaze u prašini, osobito u mračnim prostorijama, mogu biti povezane s respiratornim problemima. Stoga, ostavljanje roletni otvorenima i omogućavanje svjetlosti da ulazi u prostorije može doprinijeti smanjenju bakterija u zraku i potencijalno smanjiti rizik od respiratornih infekcija.
Otvaraju se nove mogućnosti
Važno je napomenuti da ako su vanjske temperature iznimno visoke, preporučuje se barem djelomično spustiti zavjese kako bi se spriječilo pregrijavanje stana, osobito ako nemate klimatizaciju i sobe su okrenute prema jugu. No, ujedno valja provjetravati stan barem ujutro i navečer, kada temperature nisu previsoke.
Ovo inovativno istraživanje otvara nove mogućnosti za promišljanje o tome kako roletne i svjetlost mogu utjecati na zdravlje u domovima. Integriranje ovakvih saznanja u svakodnevne navike može imati pozitivan učinak na kvalitetu zraka u prostorijama i ukupno zdravlje stanara.