Među Hrvatima zavladala panika zbog navodnih dugova HRT-u: Evo što učiniti ako ste dobili dopis

Posljednjih dana brojni građani ostali su neugodno iznenađeni nakon što su na kućne adrese počeli dobivati dopise o navodnim dugovima prema HRT-u, od kojih neki, kako tvrde, sežu čak dva desetljeća unatrag.
Zbog toga se među građanima proširila zabrinutost i brojna pitanja o tome moraju li doista platiti dugove stare i više od 20 godina. Na cijelu situaciju reagirala je platforma Halo, inspektore, koja je na svom Facebook profilu objavila pojašnjenje o čemu je zapravo riječ i što građani trebaju znati prije nego što poduzmu bilo kakve korake.
Oni su na svojem profilu objavili: "ODVJETNIČKI URED DOPISIMA O HRT „DUGOVIMA“ IZ 2003. UTJERUJE STRAH U KOSTI GRAĐANIMA I NASLJEDNICIMA!
Hrvatskom se širi novi val panike. Na adrese brojnih građana proteklih dana stigli su dopisi Odvjetničkog društva Hanžeković & Partneri, koji u ime Hrvatske radiotelevizije (HRT) pozivaju na „izvansudske nagodbe“ zbog navodnih nepodmirenih dugovanja. Iza pravnih i naizgled službenih formulacija krije se, tvrde pravni stručnjaci, dobro osmišljena taktika naplate potraživanja koja su već desetljećima u apsolutnoj zastari.
Umirovljenici u suzama, obiteljski proračuni u grču, a telefonske linije odvjetničkog ureda potpuno blokirane – to je epilog masovne kampanje koja je preplavila društvene mreže i sandučiće diljem zemlje. Građani opravdano pitaju: kako je moguće da im se danas na teret stavljaju navodni dugovi iz 2008., pa čak i daleke 2003. godine, za koje je zakonski rok naplate odavno istekao?!
Posebno okrutna dimenzija ovog masovnog slanja dopisa jest činjenica da su na udaru starije osobe i umirovljenici. Poučeni dugogodišnjim strahom od ovrha i blokada FINA-e, ovi građani u panici pokušavaju stupiti u kontakt s odvjetnicima, spremni platiti bilo kakav iznos samo da izbjegnu sudske troškove.
Još gora situacija pogađa nasljednike preminulih osoba. Na adrese sinova, kćeri ili supružnika stižu dopisi naslovljeni na pokojnike ili izravno na nasljednike, u kojima se traži podmirenje dugova nastalih prije 15 ili 20 godina. Nasljednici, koji u pravilu nemaju niti mogu imati uplatnice iz tog razdoblja, dovedeni su u situaciju da pod pritiskom krivnje i straha plaćaju tuđe navodne zaostatke.
Iz udruga koje se bave pravima građana (uključivo i Halo, inspektore ) stižu oštre reakcije na ovakvu praksu i upozorenja da se radi o klasičnom APP sistemu („Ako prođe, prođe“)", počeli su objavu.
'Igraju na neukost građana'
"Odvjetnički ured igra na kartu neukosti građana. Računaju na to da prosječan građanin, a pogotovo umirovljenik, ne zna razliku između poziva na nagodbu i rješenja o ovrsi. Prestrašeni ljudi plaćaju jer misle da će im FINA u protivnom blokirati mirovinu. Na to su već i ranije ukazivali i u Hrvatskoj udruzi za zaštitu potrošača (HUZP).
Budući da je od tada prošlo više od 10 godina, čak i da je tada doneseno pravomoćno sudsko rješenje, ono je prema Zakonu o obveznim odnosima palo u apsolutnu zastaru. HRT i Hanžeković su zakonski propustili sve rokove za prisilnu naplatu i svjesni su da su izgubili pravnu bitku na sudu. Zato sada koriste psihološki pritisak, pojašnjavaju iz HUZP-a.
Zašto šalju dopise, a ne ovrhe?
Europljani počeli stavljati bijelu kredu na prozore: Neobična metoda postaje sve veći trend
Pažljivom analizom spornog dopisa jasno je da se ne radi o rješenju o ovrsi, već o običnom pozivu na nagodbu. Odvjetnički ured u pismu namjerno izbjegava navesti ključne podatke jer: nema točnog iznosa navodnog duga, nema godine iz koje dug potječe i nema broja nikakvog ranijeg ovršnog rješenja.
Razlog za skrivanje ovih podataka je jednostavan: kada bi pravno specificirali da traže novac za HRT pristojbu iz npr. 2003. godine, sami bi u pisanom obliku priznali da je nastupila zastara. Rok zastare za samu HRT pristojbu iznosi svega jednu godinu, dok je rok za pokretanje naplate na temelju starih sudskih odluka deset godina. Budući da dugove redovnim, pravnim putem i preko FINA-e više ne mogu naplatiti, preostala im je jedino metoda psihološkog pritiska na terenu.
Građani javljaju kako se na navedene brojeve ureda nitko ne javlja, dok poslani e-mailovi ostaju bez odgovora. Pravnici upozoravaju da je neodgovaranje dio poznate odvjetničke strategije. No, još je opasnije ako građani ipak uspiju uspostaviti telefonski poziv koji se u pravilu snima.
Usmene informacije koje operateri daju preko telefona nemaju nikakvu pravnu težinu na sudu, ali služe da se građana navede na priznanje duga. Ako nasjednete na pritisak i preko telefona pristanete na otplatu, ili uplatite makar i 5 eura „kako biste pokazali dobru volju“, zakonski ste prekinuli zastaru. Tim jednim potezom oživljavate mrtav dug star dva desetljeća i dajete im pravno uporište da vas doista ovrše", nastavili su.

Što napraviti u slučaju dopisa?
"Što građani moraju učiniti odmah?
Pravni stručnjaci apeliraju na građane da ne paničare i pridržavaju se tri zlatna pravila:
1. Nemojte zvati navedene brojeve niti odlaziti u urede. Sve što vam kažu usmeno, pravno je neobvezujuće i služi za pritisak.
2. Uložite isključivo pisani prigovor zastare. Na službenu e-mail adresu ureda ([email protected]) pošaljite kratak dopis u kojem se pozivate na zastaru i tražite pismenu specifikaciju duga.
3. Ne dokazujte uplate iz 2003. godine! Zakonski niste dužni čuvati uplatnice dulje od godinu dana, odnosno 10 godina za sudske odluke. Teret dokaza da dug nije u zastari je isključivo na onome tko novac potražuje, a u ovom slučaju, oni taj dokaz nemaju.
Ova masovna kampanja slanja dopisa nije ništa drugo doli „statistički lov u mutnom“: ako tek mali postotak prestrašenih građana i nasljednika podlegne panici i uplati traženi iznos, pokretači ove akcije ostvarit će milijunsku zaradu na račun pravno nepostojećih dugova. Građani, ne nasjedajte – zakon je u ovom slučaju na vašoj strani.
Mi čekamo očitovanja odvjetničkog društva Hanžeković & Partneri i HRT RJ PRISTOJBA… bit će zanimljivo čuti kako to i zašto opravdavaju", zaključili su.