Mnoge će potpuno šokirati kako Antarktika izgleda bez ledenog pokrova: Najprecizniji pogled do sada

Iako je većini poznata kao beskrajna ledena pustinja, Antarktika skriva mnogo više od snijega i leda. Ispod ledenog pokrivača prosječne debljine 2.148 metara nalazi se pravi kontinent – stijene, planine i čak vulkani. Zahvaljujući revolucionarnom istraživanju međunarodnog tima znanstvenika koje je vodio British Antarctic Survey (BAS), svijet sada ima jasnu sliku toga kako izgleda "gola" Antarktika.
Rezultat tog višedesetljetnog rada je Bedmap3 – dosad najdetaljniji zemljovid podloge Antarktike, izrađen na temelju čak 82 milijuna podataka prikupljenih tijekom više od 60 godina.
Bedmap3: Najprecizniji pogled ispod leda u povijesti
Za razliku od Arktika, koji nema čvrstu podlogu ispod leda, Antarktika je kontinent prekriven masivnim ledenim štitom. Bedmap3 otkriva detalje o toj čvrstoj podlozi pomoću sofisticiranih tehnika snimanja, uključujući radar, mjerenje gravitacije i seizmičku refleksiju. Podaci su prikupljani sa satelita, brodova, zrakoplova i – povijesno gledano – čak i psećih saonica.
Nova karta izrađena je u razlučivosti mreže od 500 metara, što omogućuje dosad neviđenu razinu detalja. Uspoređujući s prethodnom verzijom Bedmap2, broj korištenih podataka više je nego udvostručen.

Nepoznata istočna Antarktika
Jedan od najvažnijih doprinosa Bedmapa3 jest uvida u istočnu Antarktiku – regiju koja je dosad ostala slabo istražena zbog iznimno nepristupačnih uvjeta. Nova karta otkriva duboke doline i planinske lance koji dosad nisu bili poznati, a koji će pomoći znanstvenicima u razumijevanju dinamike ledenog pokrivača.
Ova vrsta podataka od ključne je važnosti za modeliranje budućeg ponašanja antarktičkog leda, posebice u kontekstu globalnog zatopljenja i porasta razine mora.
Led kao sirup: Kako reljef utječe na kretanje leda
Glaciolog dr. Hamish Pritchard iz British Antarctic Surveyja, koji je ujedno i vodeći autor studije, pojasnio je važnost ovog otkrića slikovitom usporedbom: „Zamislite da prelijevate sirup preko kolača od stijena – svi izbočeni i udubljeni dijelovi utječu na to kamo će sirup teći i kojom brzinom.“
„Isto vrijedi i za Antarktiku: neki će grebeni usporiti protok leda, dok će udubljenja i glatke površine omogućiti njegovo ubrzanje“, objasnio je Pritchard u službenoj izjavi.
Ključ za budućnost planeta: Kako će se led ponašati?
Karta Bedmap3 ima i širu svrhu – pomoći znanstvenicima u boljem razumijevanju kako će antarktički ledeni pokrivač reagirati na klimatske promjene. Precizni podaci o topografiji podloge omogućuju izradu naprednih računalnih modela koji predviđaju kretanje i topljenje leda, što je ključno za predviđanje porasta razine mora i klimatskih promjena širom svijeta.
Kako globalne temperature nastavljaju rasti, očekuje se da će ledeni pokrivač reagirati na temelju oblika i visine terena ispod sebe. Na taj način, Bedmap3 nije samo znanstveno dostignuće, već i alat za očuvanje budućnosti planeta.