Na Aljasci otkrili drevno skrovište s nevjerojatnim ekosustavom: 'Kao da hodamo šumom starom milijunima godina'
Istraživači su otkrili skrovište dinosaurskih tragova i drugih fosila starih 100 milijuna godina ukopanih u podnožju lanca Aljaških planina. Fosilno nalazište, u Nanushuk formaciji ispod planina De Long, pruža uvid u cvjetajući kretski ekosustav naseljen dinosaurima svih veličina, prema izjavi Sveučilišta u Aljasci iz Fairbanksa objavljenoj 8. ožujka.
Paleontolozi su istraživali nalazište između 2015. i 2017. godine. Pronašli su 75 tragova dinosaurusa koje su ostavili mesojedi i biljojedi dinosauri, iako nisu identificirali specifične vrste. "Ovo mjesto bilo je bogato tragovima dinosaurusa", rekao je vodeći autor Anthony Fiorillo, izvršni direktor Muzeja prirodnih znanosti i znanosti Novog Meksika, u izjavi. Fiorillo i njegove kolege otkrili su da je mjesto očuvani stari pejzaž, s fosilima 60 centimetara širokih stabala, lišća, tragova i izmeta.
"To je bilo kao da smo hodali kroz šumu milijunima godina unatrag", rekao je Fiorillo. Istraživači su svoje nalaze predstavili u studiji objavljenoj 30. siječnja u časopisu Geosciences. Nanushuk formacija stara je oko 94 do 113 milijuna godina i datira iz albijskog-cenomanskog doba kretskog perioda (prije 145 do 66 milijuna godina), prema izjavi.
Gomila tragova i cijeli ekosustav
Većinu tragova (59%) ostavili su dvonožni biljojedi dinosauri, kolektivno nazvani bipedalni ornitischiani. Ova skupina uključuje životinje poput dinosaurusa s kacigom na glavi, koji nisu identificirani u studiji. Četveronožni biljojedi, ili kvadrupedalni ornitischiani, činili su 17% tragova. Neki od njih pripadali su ceratopsianima, skupini koja uključuje trozupca Triceratopsa.
Ekosustav je također bio dom mesoždernim dinosaurima, s 9% tragova koje su ostavili uglavnom mesožderni, neptičji teropodi. Autori su primijetili da su neki od ovih tragova bili unutar raspona veličine Turonijanskih teropoda poput Suskityrannusa, metar visokog tiranosaura nadimka "mini rex", i Timurlengia, koji je bio veličine konja. Ostalih 15% otkrivenih tragova ostavile su obalne ptice. Skoro polovica obalnih ptica Sjeverne Amerike gnijezdi se na Arktiku tijekom toplih mjeseci, a autori su primijetili da visoka frekvencija izumrlih tragova obalnih ptica ovdje sugerira isto što se događalo u kretskom razdoblju.
Istraživali su i klimu i saznali više o drevnoj toploj i vlažnoj klimi Arktika. Računajući prosječnu godišnju količinu oborina iz fragmenata drva, otkrili su da su arktički dinosauri živjeli u klimi sličnoj onoj na južnom dijelu Floride. "Temperatura je bila puno toplija nego danas, a što je možda još zanimljivije je da je puno kišilo", rekao je Fiorillo. "Uzorci koje smo analizirali ukazuju na to da je bilo otprilike ekvivalentno današnjem Miamiju. To je prilično značajno."