Na dnu hladnog i mračnog mora na sjeveru Europe pronađena misteriozna drevna megastruktura
Na dnu hladnih, tamnih valova Baltičkog mora krije se skriveni komad povijesti. U njemačkom zaljevu Mecklenburg, na dubini od 21 metra, znanstvenici su pronašli drevnu kamenu megastrukturu koja potječe iz kamenog doba, prije više od 10 000 godina.
Prostirući se na dužini od gotovo kilometra i sastoji se od velikih kamenja, struktura prkosi prirodnom objašnjenju - što znači da se čini da je bila namjerno izgrađena za neku svrhu, tisućama godina prije nego što ju je progutalo more.
Njemački istraživački tim pod vodstvom geofizičara Jacoba Geersena sa Sveučilišta u Kielu vjeruje da je struktura zid, možda kako bi pomogla u lovu lovcima-sakupljačima koji su nastanjivali regiju prije toliko godina.
Svoje otkriće nazvali su Blinkerwall. "Mjesto predstavlja jednu od najstarijih dokumentiranih ljudskih lovno-građevinskih struktura na Zemlji i ubraja se među najveće poznate strukture iz doba kamena u Europi", pišu istraživači u svojoj studiji.
"Postat će važno za razumijevanje strategija preživljavanja, uzoraka kretanja i potaknuti rasprave o teritorijalnom razvoju u zapadnom dijelu Baltičkog mora", navode.
Bizarna priča o napuštenom zabavnom parku: Iako ne radi i dalje izgleda 'novo', evo i zašto
Mnoge strukture su nestale
Zemljine kopnene mase značajno su se mijenjale tijekom tisućljeća, oblikovane tektonskim pomicanjima, erozijom i klimatskim procesima poput glacijacije i promjena razine mora. Mnoga obalna naselja i strukture su nestala pod valovima tijekom vremena, skrivajući se, i izvan dosega pogleda i lako dostupni.
Posljednjih godina, ipak, kontinuirano razvijajuće tehnologije počele su otkrivati skrivene blagodati na morskom dnu. Geersen i njegov tim pronašli su Blinkerwall koristeći visokorazlučivu hidroakustičnu sliku, autonomno podvodno vozilo i ljudske ronioce kako bi istražili zaljev i kartirali pravi opseg strukture. Prikupljeni podaci otkrili su dugu strukturu od oko 1 670 pojedinačnih kamenja, protežući se oko 971 metar. Ovokamenje obično je manje od metar visine i manje od 2 metra širine, i leži jedan do drugoga duž cijele strukture.
Dosljednost i urednost, tvrdi tim, vjerojatno nisu rezultat prirodnih procesa, poput leda ili leda. Osim toga, struktura se čini da je bila uz rub drevne obale ili močvare. Međutim, Blinkerwall vjerojatno nije služio kao ribarska mreža jer istraživači nisu mogli pronaći protok vode potreban za pravilno funkcioniranje.
Čemu je služio
Također ne bi služio ni kao obrana od obale, jer je 2 metra premalen za osnovu obalnog zida. I gradnja luke, kažu, također je malo vjerojatna, budući da ljudi koji su naseljavali regiju prije 10 000 godina vjerojatno nisu plovili morem.
"Na temelju dostupnih informacija", pišu istraživači, "najvjerojatnija funkcionalna interpretacija za Blinkerwall je da je izgrađen i korišten kao lovačka arhitektura za guranje krda velikih kopitara." Tada bi to bili, prije svega, jeleni ili bizoni. I nije toliko čudna ideja. Stotine kolosalnih kamenih struktura pronađene su razasute od pustinjskih lavinih polja u Saudijskoj Arabiji do središnje Azije; znanstvenici vjeruju da su i ove strukture bile korištene za guranje krda životinja, što ih je učinilo lakšima za lov.
Iako datiranje takvih struktura predstavlja izazov, istraživači vjeruju da je Blinkerwall izgrađen prije više od 10 000 godina, temeljem starosti okolnih značajki, i potopljen ispod Baltičkog mora prije otprilike 8 500 godina.
Od tada je ostao zatočen pod valovima, u relativno netaknutom stanju što ga čini vrijednim resursom za razumijevanje ljudske povijesti. "Prijedloženi datum i funkcionalna interpretacija Blinkerwalla čine značajno otkriće, ne samo zbog svoje starosti, već i zbog potencijala za razumijevanje uzoraka preživljavanja ranih zajednica lovačkih skupljača", pišu istraživači.
"Otkriće ovakve vrste strukture osvjetljava mnoge aspekte regionalnih lovačko-sakupljačkih, posebno u vezi s njihovom socioekonomskom složenošću."