Na osamljenom Arktičkom krugu snimljen misteriozan bijeli luk, znanstvenici u šoku: 'Ne znamo što je to'
Misteriozna pojava zabilježena je na fotografiji satelita koja prikazuje zagonetnu dugu u bajkovitom fjordu prekrivenom ledenjacima duboko unutar Arktičkog kruga. Istraživači su predložili nekoliko mogućih objašnjenja za ovu čudnu pojavu, ali vjerojatno nikada nećemo saznati što ju je uzrokovalo. Fjord Itilliarsuup Kangerlua dio je sustava fjordova Uummannaq na zapadnom Grenlandu, oko 740 kilometara sjeverno od glavnog grada zemlje, Nuuka. Uski prolaz dug je otprilike 2,6 km i isklesan je od strane dva ledenjaka, Sisoortartukassak i Kangilleq, koji su odvojeni malim otokom na dnu fjorda, piše Zemaljski opservatorij NASA-e.
Tijekom ljeta, površina fjorda prekrivena je tisućama sitnih fragmenata ledenjaka koji su se odlomili s glavnog ledenjaka, što vodu čini sličnom zvjezdanom pejzažu s teleskopske snimke kada se promatra s visine. Međutim, najzanimljivija značajka na slici je tanak bijeli luk koji se proteže preko fjorda. Prema Zemaljskom opservatoriju, ovaj luk vjerojatno je val otklona koji se kretao uz fjord daleko od ledenih masa.
Val je možda uzrokovan velikim komadom leda koji se odlomio s ledenjaka Kangilleq i pao u vodu - slično valovima koje vidite kada bacite kamen u potpuno mirno jezero.
Ima savršeni oblik luka
"Meni izgleda kao val izazvan događajem lomljenja leda," rekao je Josh Willis, oceanograf u JPL-u NASA-e. "Savršeni oblik" luka i orijentacija vala slični su onima kod događaja lomljenja leda opaženih na drugim ledenjacima, dodao je.
Dan Shugar, geomorfolog na Sveučilištu u Calgaryju, i Mike Wood, glaciolog u Laboratoriju za morske laboratorije Moss Landing u Kaliforniji, također vjeruju da je luk rezultat događaja lomljenja leda, prema Zemaljskom opservatoriju. Međutim, val bi također mogao biti uzrokovan "podvodnim mlazom" koji dolazi s ledenjaka Kangilleq, rekao je Willis. Takvi mlazevi sastoje se od svježe otopljenih voda koje ulaze u slanu vodu fjorda ispod ledenjaka i izbijaju na površinu, pomjerajući vodu oko sebe, dodao je.
Ali teško je biti siguran što je uzrokovalo val bez više podataka. "Na temelju satelitskih slika same, možda nikada nećemo s sigurnošću znati što je uzrokovalo ovu prolaznu značajku," napisali su predstavnici Zemaljskog opservatorija.