Na Pelješcu pronađen artefakt star 2500 godina: 'Bio je simbol statusa i moći'
Pronašli su očuvanu grčko-ilirsku kacigu koja datira iz razdoblja prije više od dvije i pol tisuće godina, kako prenosi HRT. Ovo otkriće predstavlja vrhunac četverogodišnjih istraživanja grobnih humaka na tom području, gdje su pronađene značajne količine artefakata koji bi mogli promijeniti naše razumijevanje grčke kolonizacije Sredozemlja tijekom posljednjeg tisućljeća prije Krista.
Profesor Hrvoje Potrebic s Odsjeka za arheologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu ističe: "Ovu kacigu preliminarno možemo datirati u šesto stoljeće prije Krista. Zanimljivo je što se na istom lokalitetu pojavljuju dva različita tipa kaciga, što ukazuje na kontinuitet moći u toj zajednici. Kacige su oduvijek bile simbol statusa i moći."
Početkom iskopavanja prije četiri godine, arheolozi su već imali sreće. Već prve godine otkrivena je jedna grčko-ilirska kaciga, što je bilo iznenađenje. Otkriće druge predstavlja pravu senzaciju.
Pridružuju se strani stručnjaci
"Sve kosti koje pronađemo šaljemo na bioarheološka istraživanja kako bismo odredili broj jedinki, spol, dob u trenutku smrti", objašnjava dr. sc. Domagoj Perkić iz Dubrovačkog muzeja.
Dosadašnja istraživanja na ovom lokalitetu otkrila su raznovrsne artefakte poput igala, kopči, fibula te dijelove ogrlica od jantara ili stakla. Ove godine pronađena je i dijadema, brončana traka koju je vjerojatno nosila žena.
U nastojanju da bolje razumiju nalazište, stručnjaci iz drugih zemalja pridružuju se istraživanju. Sljedećeg tjedna, talijanski stručnjaci pridružit će se hrvatskom timu. Ovaj zajednički rad stručnjaka iz jadranskih zemalja mogao bi donijeti potpuno nova saznanja o grčkoj kolonizaciji Sredozemlja. Arheološka otkrića na Pelješcu nastavljaju otkrivati skrivenu povijest.