NASA obavila zastrašujuću simulaciju udara asteroida u Zemlju: Rezultat bi mogao prepasti sve

NASA, zajedno s nacionalnim i međunarodnim partnerima, već godinama provodi vježbe simulacije potencijalnog udara asteroida na Zemlju. Ove simulacije, poznate kao "tabletop" vježbe, često su rezultirale različitim ishodima - ponekad je Zemlja spašena, a ponekad nije. Međutim, svaka simulacija pruža važne lekcije za budućnost. Najnovija simulacija nije iznimka, ali je donijela složeniju stvarnost s kojom bi se mogli suočiti.
Prethodne simulacije često su započinjale asteroidom koji je imao malu šansu pogoditi Zemlju, a kako bi vrijeme prolazilo, ta bi šansa rasla, što bi predstavljalo prijetnju za određena područja na planetu. Ključne teme bile su pripremljenost na terenu, mogućnosti evakuacije, te misije za skretanje i proučavanje asteroida. Tijekom dviju vježbi, New York City i Europa su izgubljeni.
Ovogodišnja simulacija donijela je nove izazove. Zahvaljujući NASA-inom DART-u, sada znamo da možemo skrenuti asteroid. No, NASA i njezini partneri morali su se suočiti s neizvjesnošću i birokracijom. Vježba je započela otkrićem asteroida s 72 posto šanse da pogodi Zemlju za 14 godina. Asteroid nikada prije nije bio viđen, a promatranja nisu omogućavala izračunavanje njegove točne orbite, sastava ili veličine. Također, asteroid je uskoro trebao nestati iz vidokruga sa Zemlje na sedam mjeseci jer će proći iza Sunca.
Mnogi se pitaju zašto uvijek vidimo istu stanu Mjeseca: 'Jedan detalj sve zbunjuje'
Zabrinjavajuća slika
Prema početnim promatranjima, asteroid je mogao biti veličine između 60 i 800 metara. Mogao je pogoditi bilo gdje od zapadne obale Meksika do Virginije ili između Portugala i Saudijske Arabije. Ako bi došlo do udara, postojala bi 45-postotna šansa da ne bi bilo pogođenih ljudi, ali i 28-postotna šansa da bi bilo pogođeno najmanje 100,000 ljudi.
"Neizvjesnosti u ovim početnim uvjetima za vježbu omogućile su sudionicima da razmotre posebno izazovan skup okolnosti“, rekao je Lindley Johnson, umirovljeni časnik za planetarnu obranu u NASA-i. "Veliki udar asteroida potencijalno je jedina prirodna katastrofa koju čovječanstvo ima tehnologiju predvidjeti godinama unaprijed i poduzeti mjere za sprječavanje.“
Postalo je jasno da bi, u slučaju stvarne prijetnje, političke realnosti ograničile neposredne akcije. Dok bi dionici trebali prikupiti što više informacija o objektu, vjeruje se da bi bilo malo vjerojatno da bi financiranje bilo osigurano. Trebalo bi se nositi s dezinformacijama i lažnim informacijama, a nije jasno tko bi vodio tu operaciju i kako.
Cijeli izvještaj bit će objavljen u idućih nekoliko mjeseci, ali sažeci pokazuju fascinantnu i zabrinjavajuću sliku. Mnogo je praznina u načinu na koji bismo se realno suočili s takvim scenarijem. Procesi donošenja odluka, pravovremena međunarodna koordinacija, jasna, učinkovita i točna komunikacija, i još mnogo toga nedostaju u realnom scenariju. Čak je i izuzetno uspješan DART pod upitnikom. Možemo li to ponoviti? Trebamo li testirati alternative?
Nastavljaju s misijom
Ove vježbe pokazuju koliko su važne za našu pripremljenost. Trenutno nema poznate prijetnje od asteroida, ali ako se pojavi, moramo biti spremni. Ove simulacije pružaju smjernice za izgradnju te spremnosti.
NASA također nastavlja s novom misijom Near-Earth Object Surveyor, infracrvenim teleskopom čija je svrha otkrivanje opasnih tamnih asteroida koji bi mogli pogoditi naš planet. Ovaj instrument omogućit će nam otkrivanje većine asteroida koji mogu uništiti gradove. Lansiranje je planirano za lipanj 2028. godine.