Nijemci su testirali mineralne vode iz popularnih dućana: Evo koje je najbolje izbjegavati

Ipak, rezultati pokazuju i da kvalitetna voda ne mora biti skupa: upravo jeftiniji brendovi iz diskonata pokazali su se najboljima.
U testiranju je obuhvaćeno ukupno 53 uzorka negaziranih mineralnih voda, uključujući i one s oznakom "bio" te proizvode namijenjene dojenčadi. Analizirani su uzorci iz različitih trgovačkih lanaca – od velikih supermarketa do diskontera – a cijene su se kretale između 19 centi i 1,23 eura po litri. U gotovo polovici uzoraka pronađeni su krom(VI), arsen te PFAS spojevi – kemikalije poznate po svojoj postojanosti i mogućem štetnom utjecaju na reproduktivno zdravlje.
Unatoč zabrinjavajućim nalazima, pet proizvoda iz lanca Aldi (Quellbrunn), Lidl (Saskia), Rossmann i Kaufland dobilo je najvišu ocjenu „vrlo dobar“. Uz iznimno nisku cijenu, ove vode pokazale su se izuzetno čistima, bez štetnih sastojaka.
S druge strane, neki proizvodi potpuno su podbacili. Među njima je Emsland Quelle Naturelle, koja je dobila najnižu ocjenu zbog povišenih razina kroma i arsena. Frische Brise također je pala na testu zbog mikrobioloških onečišćenja i prisutnosti kroma. Kritike nisu zaobišle ni proizvode iz trgovina Edeka i Netto, a jedan bio-brend, Kristall Still, razočarao je zbog povišenog broja bakterija i prisutnosti arsena, prenosi Fenix Magazin.

Što je izbjegavati?
Važno je napomenuti da ni jedna od razina štetnih tvari nije trenutno opasna za zdravlje, ali se dugoročna konzumacija svakako ne preporučuje. Krom(VI) je poznat kao mogući uzročnik raka, dok arsen u malim dozama može uzrokovati razne zdravstvene probleme, uključujući tumore.
Zabrinjava i činjenica da su gotovo svi uzorci sadržavali tragove PFAS spojeva, konkretno trifluoroctene kiseline (TFA), a kod sedam njih su te vrijednosti već sada iznad limita koje će Europska unija službeno propisati tek 2026. godine. Njemačke zdravstvene vlasti već klasificiraju TFA kao tvar koja se izuzetno sporo razgrađuje i koja može utjecati na plodnost.
Unatoč lošim vijestima, rast prodaje flaširane vode u Njemačkoj ne jenjava. U 2024. potrošnja je porasla na gotovo 10 milijardi litara, s prosjekom od 125 litara po stanovniku. Najveći porast bilježi upravo negazirana voda, koja sada zauzima gotovo četvrtinu tržišta.