Ova biljka raste gotovo po svuda, a nevjerojatno je zdrava: Pomaže vam u nizu problema
Ljekovita kadulja (Salvia officinalis L. Lamiaceae) je zimzeleni, sivo-pustenasti grmić s drvenastom stabljikom i snažnim korijenom koji naraste do 50 - 100 cm. Nalazi se u području Sredozemlja, a u divljini je česta na kamenitim tlima Dalmacije. Za ljekovite svrhe koristi se njezin list, poznat i pod tradicionalnim nazivom "žalfija", te je vrlo popularan biljni lijek među našim ljudima.
U današnjoj fitofarmaciji ima široku primjenu, kako vanjskih tako i unutarnjih. Infuzije (čajevi) koriste se za ispiranje i grgljanje kod problema u usnoj šupljini, ždrijelu, gingivitisu, upali zubnog mesa i slično, budući da ima dokazano protuupalno, antiseptičko i adstrigentno djelovanje.
Čaj kao lijek
Tradicionalno se lokalno koristi i za liječenje nekih upalnih kožnih stanja. Uz to, oralno se konzumira kod probavnih smetnji i kao sredstvo protiv pretjeranog znojenja. Naime, kadulja smiruje periferni živčani sustav zbog sastojaka poput tujona i kamfora, što dovodi do smanjenja znojenja.
Najčešći i najpoznatiji način korištenja kadulje je u obliku čaja, bilo za gutanje ili lokalno djelovanje u usnoj šupljini. Za pripremu čaja, 1-2 grama usitnjenih biljnih listova prelije se sa 150 ml kipuće vode.
Preporučuje se konzumacija čaja tri puta dnevno kod želučanih tegoba. Za smanjenje znojenja, koristi se 2 grama biljnih listova prelijevajući ih sa 150 ml kipuće vode, dok za grgljanje može biti upotrijebljeno i do 2,5 grama biljnih listova. Važno je napomenuti da trudnice, dojilje i djeca ne bi trebali koristiti kadulju u medicinske svrhe.