Ovaj mali gradić naglo postaje žarište nuklearnih bombi: Pazite što se nalazi ispod njega

Administracija Donalda Trumpa odlučila je ubrzati proces ponovnog otvaranja rudnika urana Velvet-Wood u saveznoj državi Utah, čime želi povećati američku proizvodnju nuklearne energije te osigurati strateške zalihe za nuklearno oružje i vojnu infrastrukturu.
Američko Ministarstvo unutarnjih poslova u ponedjeljak je objavilo da će proces ekološke procjene skratiti na samo 14 dana, iako taj postupak inače traje i do nekoliko godina zbog potencijalne štete rudarenja urana na okoliš – kontaminacije vode, degradacije tla i onečišćenja zraka.
Proizvodnja počinje 2026., potencijal za 1.000 nuklearnih bombi
Vlasnici rudnika, Anfield Energy, očekuju da će operacije početi početkom 2026. godine, nakon što se osiguraju sve dozvole i zaposli radna snaga.
Rudnik Velvet-Wood zatvoren je 1979. godine, zbog pada cijene urana, strožih ekoloških regulacija te sveprisutnog straha od mogućih havarija u nuklearnim elektranama.
U 1970-ima, prethodni vlasnici rudnika proizveli su oko 4,2 milijuna funti urana i 4,8 milijuna funti vanadija. Prema preliminarnoj ekonomskoj procjeni, Anfield Energy smatra da je na lokaciji ostalo još 4,6 milijuna funti uranovog oksida te 47,1 milijun funti vanadija.
Prema vojnoj procjeni, ta količina urana mogla bi napajati reaktore otprilike 85 nuklearnih podmornica te se iskoristiti za izradu više od 1.000 nuklearnih bombi.
Žuti kolač: gorivo za elektrane, ali i nuklearno oružje
Anfield planira preraditi rudni uran u tzv. uranijski koncentrat, poznat i kao yellowcake – blago radioaktivni fini prah koji se koristi kao gorivo u nuklearnim elektranama, ali i kao sirovina za proizvodnju nuklearnog oružja.
Enrihiranjem yellowcakea povećava se udio izotopa U-235, što omogućuje proizvodnju tricija, ključne komponente koja pojačava eksplozivne učinke nuklearnih bombi.
Vanadij koji će se također vaditi iz rudnika koristi se u proizvodnji baterija te za ojačavanje čelika i titana, materijala koji su ključni u zrakoplovnoj industriji, kako u civilne tako i u vojne svrhe.
Ministarstvo: “Ključno za američku mornaricu i proizvodnju tricija”
Iako su službenici vlade istaknuli kako će rudnik koristiti i civilnim nuklearnim elektranama, posebno su naglasili njegov vojni značaj.
"Uran se koristi kao gorivo u nuklearnim reaktorima američke mornarice, primjerice na podmornicama klase Virginia, ali i u proizvodnji tricija koji je nužan za nuklearno oružje", stoji u priopćenju Ministarstva unutarnjih poslova.
Trumpova administracija: “Hitna energetska situacija u državi”
Administracija Donalda Trumpa opravdala je ubrzavanje projekta pozivajući se na “nacionalnu energetsku izvanrednu situaciju”.
Ministar unutarnjih poslova Doug Burgum izjavio je: "Amerika se suočava s alarmantnom energetskom krizom uzrokovanom klimatskim ekstremizmom prethodne administracije. Predsjednik Trump i njegov tim odlučno i brzo djeluju kako bi riješili taj problem.
Burgum je dodao kako će skraćivanje regulatornog procesa s nekoliko godina na samo dva tjedna spriječiti “bespotrebna odgađanja” te otvoriti dobro plaćena radna mjesta koja vode prema američkoj energetskoj neovisnosti.
Brža procedura mimo uobičajenih ekoloških standarda
Standardni proces ekološke procjene rudnika urana u SAD-u traje između jedne i tri godine. Uključuje izradu početne ekološke studije, javne rasprave koje mogu potrajati tri mjeseca te završni pregled, što sve zajedno može potrajati i do 36 mjeseci.
U ovom slučaju, Trumpovom uredbom o energetskim projektima, postupak je skraćen na samo 14 dana, čime se Velvet-Wood odmah može pripremiti za sljedeću fazu – izdavanje rudarskih dozvola.
SAD uvozio gotovo sav uran, najviše iz Rusije
U 2023. godini, tijekom mandata predsjednika Bidena, 99 posto urana za američke nuklearne elektrane uvozilo se iz Rusije, Kazahstana i Uzbekistana, što je Trumpova administracija ocijenila neprihvatljivim rizikom za nacionalnu sigurnost.
Sjedinjene Američke Države trenutno imaju 54 aktivne nuklearne elektrane, a prema podacima Svjetske nuklearne udruge, još uvijek su najveći proizvođač nuklearne energije na svijetu.
Rastuće nuklearne prijetnje iz Rusije, Kine i drugih zemalja
Otvaranje rudnika dolazi u osjetljivom trenutku: prema izvješćima, tajni američki nuklearni poligon u blizini Las Vegasa uskoro bi mogao nastaviti testiranja pravih bombi.
S obzirom na rastuće napetosti u svijetu, američka Nacionalna uprava za nuklearnu sigurnost (NNSA) upozorila je da bi SAD mogao biti prisiljen reaktivirati svoj program testiranja oružja, budući da i Rusija i Kina intenzivno moderniziraju vlastite nuklearne kapacitete.
U posljednjih 40 godina, pet zemalja – Kina, Pakistan, Indija, Izrael i Sjeverna Koreja – povećale su svoj nuklearni arsenal za više od 700 bojevih glava.
Prema dostupnim podacima, SAD trenutno posjeduje 5.044 nuklearne bombe, što ih stavlja na drugo mjesto iza Rusije, koja ima 5.580.