Ovaj video vrijedi vidjeti nekoliko puta! NASA objavila dosad neviđenu snimku Sunca i zaista je fascinantna

NASA-in Goddard Space Flight Center objavio je sat vremena dug time-lapse video koji prikazuje 133 dana u životu Sunca. Video prikazuje Sunčevu kaotičnu površinu, gdje se velike petlje plazme nadvijaju iznad zvijezde duž linija magnetskog polja. Ponekad se loop plazma ponovno poveže sa zvijezdom, a ponekad se izbaci u svemir, stvarajući opasno svemirsko vrijeme.
Slike su u nastale u Solar Dynamics Observatoryju (SDO,) svemirske letjelice lansirane 2010. godine, u sklopu NASA-inog Living With a Star (LWS) programa. Njegova primarna misija trajala je pet godina, ali NASA kaže da bi SDO trebao ostati operativan do 2030. godine, piše Science Alert.
Zanimljiv pogled na zvijezdu
Slike u filmu snimljene su u razmaku od 108 sekundi u ekstremnoj ultraljubičastoj valnoj duljini SDO-ovim Eksperimentom ekstremne ultraljubičaste varijabilnosti (EVE). SDO je u geosinkronoj orbiti 22.000 kilometara iznad Zemlje, a Sunce se okrene svakih 27 dana, stvarajući stalno promjenjiv pogled na površinu zvijezde. Dok promatra, SDO mjeri unutrašnjost Sunca, magnetsko polje i vruću plazmu u Sunčevoj koroni. Također mjeri zračenje koje stvara ionosfere Zemlje i drugih planeta. Svaki dan SDO snima približno 70.000 slika ukupne veličine do 1,5 terabajta podataka.
Većina astronomije bavi se udaljenim zvijezdama u drugim solarnim sustavima diljem Mliječne staze. Lako je zaboraviti da živimo u susjedstvu moćne zvijezde koja spaja vodik u helij mnogo prije nego što se bilo kakav život pojavio na Zemlji i da će nadživjeti sav život na Zemlji. Mnogo toga se događa na Suncu, a njegova aktivnost utječe na Zemlju i sve što živi na njoj. Sunce pruža stabilan izvor pouzdane energije, ali ima i zabrinjavajući, gotovo zlonamjeran aspekt.
NASA-in LWS program ima za cilj bolje razumijevanje Sunca, dijelom kako bismo mogli razumjeti i predvidjeti snažno svemirsko vrijeme koje može oštetiti satelite, električne mreže i drugu infrastrukturu.