Ove predmete u kući nikada ne biste trebali prati deterdžentom za posuđe: Krije niz opasnosti
Održavanje doma često zahtijeva razne proizvode za čišćenje, ali u mnogim slučajevima univerzalna rješenja nisu najbolji izbor. Iako se deterdžent za suđe može činiti kao praktično rješenje za čišćenje raznih površina, njegova upotreba na nekim predmetima može izazvati više štete nego koristi.
Tave od lijevanog željeza zahtijevaju posebnu pažnju kako bi zadržale svoju kvalitetu i dugovječnost. Korištenje deterdženta za suđe na ovim tavama može biti pogubno za njihov premaz, koji sprječava ljepljenje hrane i štiti tavu od hrđe. Umjesto deterdženta, stručnjaci preporučuju čišćenje ovih tava vrućom vodom, četkom i solju, čime se očuva njihova funkcionalnost i dugovječnost.
Nehrđajući čelik
Nehrđajući čelik, popularan u mnogim kućanstvima zbog svoje izdržljivosti i lakog održavanja, također nije pogodan za čišćenje deterdžentom za suđe. Max Mattes, stručnjak za restauraciju i vlasnik tvrtke Max Paint & Restoration, upozorava da je nehrđajući čelik porozan te da sredstva za čišćenje mogu ostaviti talog u malim pukotinama. Za čišćenje nehrđajućeg čelika dovoljno je koristiti krpu od mikrovlakana i malo vode.
Drvene daske za rezanje zahtijevaju posebnu njegu kako bi zadržale svoju strukturu i higijenu. Pranje ovih dasaka u perilici posuđa ili upotreba deterdženta može uzrokovati cijepanje i pucanje drveta. Preporučuje se da se daske za rezanje čiste mješavinom octa i vode kako bi se očuvala njihova kvaliteta, a istovremeno osigurala higijenska ispravnost.
Noževi
Izlaganje noževa deterdžentu za suđe može dovesti do korozije i otupljenja oštrica. Kako biste svoje noževe održali u vrhunskom stanju, stručnjaci savjetuju da ih perete ručno, koristeći vlažnu krpu, te ih odmah sušite kako bi se izbjegla šteta.
Iako se drveni podovi često smatraju izdržljivima, nepravilno čišćenje može ih oštetiti. Liran Koren, suosnivač tvrtke Luxury Property Care, upozorava da deterdžent za suđe može ukloniti zaštitna ulja s drvene površine, ostavljajući pod osjetljivim na oštećenja. Umjesto toga, za čišćenje drvenih podova preporučuje se korištenje blagih sredstava koja su namijenjena upravo za tu svrhu.
Oslikani zidovi
Iako zidove ne treba često čistiti, važno je znati kako to pravilno učiniti. Korištenje deterdženta za suđe može oštetiti boju na zidovima, stoga je bolje koristiti suhe ili blago vlažne krpe od mikrovlakana kako bi se izbjegla potencijalna šteta.
U perilici za rublje postoji skriveni dio koji se mora čistiti svaka tri mjeseca: Zbog ovog je veš čišći i mirisniji
U konačnici, iako se deterdžent za suđe može činiti svestranim sredstvom za čišćenje, važno je biti svjestan njegovih ograničenja i opasnosti koje može prouzročiti na određenim površinama. Pravilna njega i održavanje različitih materijala u vašem domu ključni su za njihovu dugovječnost i očuvanje kvalitete.