Ovo je uvjerljivo najopasniji objekt za Zemlji: Ako ga samo pogledate na pet minuta, za dva dana ste gotovi
Kada bi vas netko upitao koji je najopasniji objekt na svijetu sigurno biste se malo zamislili, ali vjerojatno bi se rijetki sjetili notorne Slonove noge iz černobilskog podzemlja.
Malo vas koji objekt, ili gotovo nijedan, na svijetu može ubiti ako sam pogledate u njega, ali Slonova noga može i to za nekih pet minuta zurenja. Prema znanstvenom časopisu Nautilus, 30 sekundi izloženosti objektu značit će da će vaše stanice početi krvariti. Ako ostanete četiri minute, možete očekivati povraćanje, proljev i groznicu.
Ako provedete 300 sekundi s objektom što vam je pet minuta, imate otprilike dva dana života. Objekt se nalazi u podrumu u Pripyatu, u Ukrajini inače domu nuklearne katastrofe u Černobilu koja se dogodila prije gotovo četiri desetljeća.
Od tada, ova je soba možda i najjezivije mjesto na svijetu, a objekt je dobio naziv 'Slonova nogaiz Černobila', jer radioaktivna masa koja se skupila ispod Černobila izgledala je poput naborane noge slona.
Radijacija se smanjia, ali samo malo
Visoka čak dva metra, 'noga' unutar Reaktora 4 sastoji se od betona, pijeska i rastopljenog nuklearnog goriva. Naravno, razina radijacije smanjila se tijekom godina, ali vrlo postepeno i polako. Nuklearna prašina bila je toliko jaka da su fotografije rastopljene mase mogle biti snimljene tek desetljeće kasnije.
Kada je snimljena jedna od ikonskihfotografija, mogli ste provesti do sat vremena s objektom prije nego što biste si zajamčili brzu smrt. Ali 1986. godine, razine radijacije na 'nozi' mjerene su na 10.000 rentgena po satu - dovoljno da dostavi smrtonosnu dozu radijacije bilo kome tko stoji unutar par metara od nje tijekom 300 sekundi.
Prema izvješćima, zastrašujući objekt koji se nalazi u podrumu navodno ostaje opasno radioaktivan čak i desetke tisuća godina.
Noga nije jedina
I samo da se zna, "Noga" nije jedini ekstremno opasan predmet iz Černobila. Iako se mnogi objekti smatraju opasnim na lokaciji Černobila, kuka koja se koristila za podizanje grafita i materijala koji su eksplodirali iz reaktora četiri tog dana definitivno je među njima.
Napuštena duboko u šumi, procjenjuje se da proizvodi oko 950 uSv radijacije dnevno, a svaki kontakt je izuzetno opasan. Rad kuke bio je vrlo važan u vrijeme katastrofe, kako objašnjava australski arheolog Robert Maxwell.
Černobilski crvi zaprepastili znanstvenike: Pogledajte kakvu su sposobnost razvili
Govoreći za news.com.au, rekao je: "Tri krova uz eksplodirani Reaktor 4 bili su, u to vrijeme, najsmrtonosnija mjesta na zemlji. Jedan od krovova mjerio je desetke tisuća rentgena, što je bio mjerni instrument radioaktivnosti tada." Kada je eksplodirao Rektor 4 u Černobilu, oslobodio je poklopac reaktorskog spremnika. Ovaj betonski krov težak 6-10 tona bio je izbačen u zrak, a zatim je vertikalno sletio uokolo. Sve upravljačke šipke, grafit, gorive šipke i sve drugo izletjelo je iz reaktora i sletjelo na obližnje krovove.
"Dakle, zamislite nekoga kako pokušava stajati na krovu koji je toliko radioaktivan da vas može dovesti do takve akutne radijacijske bolesti da se doslovno skuhate i umrete. Dakle, ova je kuka bila uključena u sve što je imalo veze s vraćanjem radioaktivnog materijala s krovova u jezgru. Reći da je kuka visoko radioaktivna i opasna nije pretjerivanje".