Ovo voće može biti poprilično opasno: Možete imati opasne posljedice ako ga pojedete previše
Procesom sušenja, voće gubi gotovo svu vodu, postaje koncentrat energije i dulje traje od svježeg voća. Popularne vrste su grožđice, suhe šljive, smokve, marelice, datulje te druge vrste kao što su brusnice, banane i jabuke.
Unatoč nutritivnoj gustoći suhog voća, važno je obratiti pažnju na količinu koju konzumiramo. Preporučuje se ograničiti unos na količinu koja bi odgovarala svježem voću. Na primjer, ako biste pojeli tri svježe marelice, preporučljivo je konzumirati najviše tri suhe marelice.
Suhim voćem možemo dobiti dobar izvor vlakana, minerala i vitamina, iako se gubi određena količina vitamina C tijekom sušenja. Grožđice su bogate vlaknima, kalijem i polifenolima te imaju nizak glikemijski indeks, što ih čini povoljnim za kontrolu šećera u krvi i smanjenje rizika od određenih bolesti, piše Živim.
Treba biti umjeren
Suhe šljive su poznate kao prirodni lijek protiv zatvora, ali također su bogate vlaknima, kalijem, beta-karotenom i vitaminom K. Njihov laksativni učinak povezan je s visokim sadržajem vlakana i sorbitola. Osim toga, mogu pridonijeti smanjenju rizika od srčanih bolesti.
Marelice su izvor prehrambenih vlakana, vitamina E i A, što čini povoljnim za probavu, oči i kožu. Smokve sadrže vlakna, kalcij, magnezij, kalij i fosfor, a također su bogate antioksidansima korisnima za kosu i kožu.
Dva razorna potresa iz 2023. godine napravila su golemi rascjep na Zemlji: Pogledajte ga
Datulje su izvrstan izvor vlakana, kalija, željeza i antioksidansa. Njihov nizak glikemijski indeks čini ih dobrom opcijom za održavanje stabilnih razina šećera u krvi. Također, istraživanja su pokazala da konzumacija suhih datulja može skratiti vrijeme aktivne faze poroda.
U konačnici, umjerena konzumacija suhog voća može pridonijeti raznolikoj prehrani i pružiti različite zdravstvene dobrobiti, ali važno je paziti na količinu kako bi se izbjegle nepotrebne kalorije i šećeri.