Pijete li pića s papirnatom ili drvenom slamkom? Novo istraživanje moglo bi vas natjerati da prestanete

Dok su se nekoć činile kao rješenje za naše ekološke probleme i potrebe pijuckanja pića, nova istraživanja sugeriraju da papirnate slamke sadrže potencijalno otrovne kemikalije i možda ipak nisu bolje za planet. Osim metalnih opcija, papir i bambus bili su materijal izbora za ekološki osviještene ljude koji vole piti na slamku, otkako su plastične slamke zabranjene u Ujedinjenom Kraljevstvu u listopadu 2020. godine i par mjeseci kasnije u EU. A sve u svrhu 'borbe protiv plastičnog otpada i zbog zaštite prirodnog okoliša i morskih divljih životinja".
Ali nažalost, 'vječne kemikalije' zvane PFA, koje se razgrađuju tijekom tisuća godina u okolišu, pronađene su u većini slamki od papira i bambusa iz trgovina i restorana koje su testirali znanstvenici sa Sveučilišta u Antwerpenu. Od 39 različitih marki testiranih slamki, PFA su pronađeni u 90 posto papirnatih slamki, četiri od pet slamki od bambusa, tri od četiri plastične slamke i dvije od pet staklenih slamki. Nijedna nije pronađena u čeličnim slamkama. Prema njihovom pisanju, poli i perfluoroalkilne tvari dodane su ekološki prihvatljivim slamkama 'čine ih vodoodbojnima'.

Dosta opasna kiselina
Perfluorooktanska kiselina (PFOA), prethodno je bila najčešća PFA, ali je zabranjena u cijelom svijetu 2020. godine. Međutim, iako će spriječiti da vaš koktel postane mokar u vašoj slamci, PFA-i su 'poznati kao potencijalno štetni za divlje životinje, ljude i okoliš' tijekom vremena, objasnili su znanstvenici, iako studija nije istraživala mogu li PFA-i iscuriti iz slamke u vaše piće.
Dok je koncentracija PFA bila niska i vjerojatno ne koristite slamku svaki put kada pijete tijekom dana, istraživači kažu da je zdravstveni rizik ograničen, ali se može povećati tijekom vremena dok se zadržavaju u našim tijelima. Prema Agenciji za otrovne tvari i registar bolesti, zdravstveni rizici uključuju smanjeni odgovor na cjepiva kod djece, nešto nižu porođajnu težinu kao i povećani rizik od visokog krvnog tlaka, nižeg nataliteta, bolesti štitnjače, povišene razine kolesterola, oštećenja jetre, rak bubrega i rak testisa, prenosi LadBible.
Dr. Thimo Groffen, jedan od znanstvenika koji stoji iza otkrića, kaže da su PFA bile prisutne u slamkama u Belgiji, ali su prvi put pronađene u SAD-u. "Slamke izrađene od biljnih materijala, poput papira i bambusa, često se reklamiraju kao održivije i ekološki prihvatljivije od onih izrađenih od plastike. Međutim, prisutnost PFAS-a u ovim slamkama znači da to nije nužno točno", rekao je. Iako predlaže ulaganje u čeličnu slamku, rekao je da bi moglo biti dobro "uopće izbjegavati korištenje slamki".