Početkom 2025. godine počet će novi rat i mnoge bi mogao jako skupo koštati: 'Neizbježno je'
Ulaskom u 2025. godinu, američki potrošači, kao i oni diljem svijeta koji pretežito uvoze, mogli bi se suočiti s još većim troškovima u trgovinama, upozoravaju stručnjaci. Planovi novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa da uvede carine na uvoz iz Kanade, Meksika i Kine mogli bi znatno povećati cijene, osobito osnovnih prehrambenih proizvoda. Neki stručnjaci proglasili su ovaj potez svojevrsnim ratom, carinskim ratom, koji bi najviše mogli osjetiti obični ljudi i to na svojim džepovima.
Trumpov plan carina
Prema Trumpovim izjavama na platformi Truth Social, novi carinski režim uključuje 25% carine na uvoz iz Kanade i Meksika te 10% na uvoz iz Kine. Trump tvrdi da su carine usmjerene na suzbijanje ilegalne imigracije i trgovine drogom, te će ostati na snazi sve dok, prema njegovim riječima, "invazija" ne prestane.
Iako je njegov glasnogovornik odbacio tvrdnje da će carine dodatno pogoršati inflaciju, mnogi ekonomski analitičari ne dijele taj optimizam. Lijevo orijentirani think tank Third Way projicirao je da bi nove carine mogle povećati godišnje troškove prosječne obitelji za 185 dolara, odnosno 3,3%.
"Rast cijena je neizbježan, jer će dodatne troškove uzrokovane carinama na kraju platiti potrošači," upozorio je Gabe Horwitz, viši potpredsjednik za ekonomske programe u Third Way, za CBS MoneyWatch. Posebno bi to moglo pogoditi obitelji s nižim prihodima, koje već imaju poteškoća s pokrivanjem osnovnih životnih troškova.
Što bi moglo poskupjeti?
Popis proizvoda koji bi mogli postati skuplji uključuje širok spektar prehrambenih artikala koje SAD uvozi iz ovih zemalja. Prema podacima USDA i Trading Economics, Kina je značajan dobavljač ribe, povrća, voća, žitarica, kave, čaja, šećera, kakaa, mliječnih proizvoda i jaja.
Iz Meksika dolazi velika količina žitarica, papirnatih proizvoda, povrća, tropskog voća, voćnih sokova, piva, alkoholnih pića, mesa, ribe i morskih plodova. Kanada, uz drvo, ugljen i aluminij, također izvozi alkoholna pića, knjige i pamuk koji se koriste u proizvodnji prehrambenih i drugih proizvoda.
Širi ekonomski učinci
Stručnjaci upozoravaju da bi carine mogle imati dalekosežne posljedice, ne samo na cijene hrane, već i na druge sektore poput školskog pribora, kućnog namještaja i elektronike. Također, očekuje se da bi pogođene zemlje mogle odgovoriti kontramjerama koje bi naštetile američkim izvoznicima.
"Carine će pogoditi Amerikance u gotovo svim aspektima njihovih potrošačkih navika," stoji u analizi Third Waya. "Te ekonomske posljedice mogle bi biti još teže zbog vjerojatne odmazde drugih zemalja prema američkim izvoznim tvrtkama."
Iako će pravi učinci ovih mjera biti vidljivi tek u 2025., stručnjaci upozoravaju da bi oni mogli dodatno otežati financijsku situaciju mnogih američkih obitelji.