Postoji 11 tipova osoba koji ne bi trebali piti kavu: Provjerite jeste li među njima, može biti opasno ako ju konzumirate

Kava je inače označena kao vrlo zdrav napitak, ako se konzumira u normalnim količinama. Utvrđeno je da smanjuje rizik od raka prostate, smanjuje rizik od zatajenja srca, pomaže pri mršavljenju, sadrži i još razne zdrave sastojke, ali isto tako za neke ljude može biti i opasna.
Nutricionisti su otkrili koji bi ljudi trebali preskočiti ispijanje kave, a ima ih čak 11 tipova.
Osobe sa sindromom iritabilnog crijeva ne bi trebale konzumirati kavu. Kava može pomoći u regulaciji probave, ali povećava šanse za dijareju, što je glavni problem iritabilnog crijeva. Dakle, ako imate ovo stanje izbjegavajte kavu.
Osobe koje imaju "slab" mjehur. Unos kave može povećati učestalos mokrenja i hitrost, pa je dobro izbjegavati kavu ako se krećete izvan kuće.
Trudnice i dojilje
Osobe koje imaju srčane probleme ne bi trebale piti kavu jer ona povećava tlak i otkucaje srca, što je za srčane bolesnike veoma opasno. Rješenje je možda beskofeinska kava, ali najbolje se konzultirati s liječnikom.
Osobe s glaukomom trebale bi se okaniti kave jer im kava može povećati intraokularni tlak i potencijalno izazvati veće probleme.
Kavu ne bi trebale piti niti trudnice. American College of Obstetrics and Gynecology preporučuje trudnicama da ograniče kofein na 200 miligrama dnevno kako bi se smanjio rizik od pobačaja, prijevremenog poroda i niske porođajne težine bebe. To bi značilo da trudnice u danu ne bi trebale konzumirati više od dvije šalice kave.
Žene koje doje isto tako ne bi trebale piti kavu. Kofein je stimulans i diuretik, pa postoji zabrinutost da bi majka koja doji mogla biti izložena riziku od dehidracije. Američka udruga za trudnice predlaže izbjegavanje kofeina što je više moguće tokom trudnoće i dojenja.
Očito je da osobe koje imaju problema sa spavanjem ne bi trebale piti kavu. Kava je energijski napitak koji nas drži budnima i ne treba je piti najmanje šest sati prije spavanja.
Epileptičari i anksiozni
Anksiozne osobe ili osobe sklone napadima panike. "Kofein je stimulans koji kod nekih osoba može pogoršati tjeskobu", kaže dijetetičarka Kelli McGrane. "Ako redovno doživljavate tjeskobu ili napadaje panike, razmislite o izbjegavanju ili smanjenju unosa kave s kofeinom", upozorila je. McGrane.
Osobe koje imaju probavnih smetnji, poput dijareje, također bi trebali izbjegavati kavu. Kava stimulira rad crijeva i tjera vas na veliku nuždu, što zapravo može biti i dobro ako imate zatvor.
Osobe koje pate od epilepsije. Iako je studija ograničena, pokazalo se da je prekomjerna konzumacija kave povezana s povećanom učestalošću napadaja epilepsije.
Osobe s gastroezofagealnim refluksom ne bi trebale piti kavu. Kofein može olabaviti donji ezofagealni sfinkter, koji je ventil između jednjaka i želuca. To može uzrokovati ulazak kiselog želučanog sadržaja u jednjak, što rezultira neugodnim simptomima gastroezofagealnog refluksa.