Poznati ekspert za svemir ima jezivu teoriju: 'Objekt Atlas mogao bi biti neprijateljska izvanzemaljska tehnologija'

Nedavno otkriveni međuzvjezdani objekt 3I/ATLAS izazvao je rasprave u znanstvenoj zajednici nakon što je skupina znanstvenika, uključujući poznatog astronoma Avi Loeba, iznijela kontroverznu tvrdnju da bi mogao biti oblik „potencijalno neprijateljske“ izvanzemaljske tehnologije.
Objekt je otkriven 1. srpnja, kada je uočen kako juri prema Suncu brzinom većom od 210.000 km/h, a već idući dan potvrđeno je da se radi o međuzvjezdanom posjetitelju. Prve analize pokazale su da je riječ o velikom kometu okruženom komom od leda, plina i prašine promjera do 24 kilometra. Računalni modeli sugeriraju da bi objekt mogao biti čak tri milijarde godina stariji od našeg Sunčevog sustava, što ga potencijalno čini najstarijim kometom ikada opaženim.
Kontroverzna hipoteza o izvanzemaljcima
Unatoč tim saznanjima, Loeb i dvojica koautora s britanskog instituta Initiative for Interstellar Studies (i4is) objavili su 16. srpnja na preprint poslužitelju arXiv rad u kojem spekuliraju da bi 3I/ATLAS mogao biti prikrivena izvanzemaljska tehnologija.
„Ovo je više pedagoška vježba, misaoni eksperiment, nego tvrdnja“, napisali su autori, iako u radu ne nude konkretne dokaze za takvu teoriju. Avi Loeb, voditelj Galileo projekta, poznat je po povezivanju neobičnih svemirskih objekata s inteligentnim izvanzemaljcima. On je već ranije tvrdio da je prvi međuzvjezdani objekt ‘Oumuamua, otkriven 2017., možda bio izvanzemaljska sonda zbog svoje neobične putanje i oblika.
Što tvrde Loeb i suradnici?
Loeb ističe da neobična putanja 3I/ATLAS-a nudi „strateške prednosti“ ako je riječ o izvanzemaljskom izviđačkom objektu. Objekt će u narednim mjesecima proći relativno blizu Jupitera, Marsa i Venere, što bi – prema Loebu – moglo omogućiti „diskretno postavljanje naprava“.
Još jedna „sumnjiva okolnost“, tvrdi Loeb, jest što će 3I/ATLAS biti skriven s druge strane Sunca u trenutku kada bude najbliže našoj zvijezdi krajem listopada, što bi navodno moglo otežati opažanja teleskopima na Zemlji.
Loeb je čak povezao trenutni prolazak objekta s poviješću čovječanstva, navodeći da je ušao u vanjske granice Sunčeva sustava prije otprilike 8.000 godina, „otprilike kada su ljudi počeli bilježiti povijest“.
Većina znanstvenika skeptična
Unatoč medijskom interesu, većina stručnjaka tvrdi da nema nikakvih dokaza da je 3I/ATLAS išta drugo osim kometa.
„Sve ukazuje na to da je riječ o običnom kometu iz drugog zvjezdanog sustava, poput bezbrojnih kometa koji napuštaju i naš Sunčev sustav,“ rekla je Samantha Lawler, astronomkinja sa Sveučilišta Regina u Kanadi, za Live Science.
Darryl Seligman, astronom sa Sveučilišta Michigan State, koji je vodio prvu studiju o 3I/ATLAS-u, dodao je da su teleskopska opažanja već pokazala klasične znakove kometarne aktivnosti. Također je naglasio da je prerano donositi zaključke o kemijskom sastavu objekta jer je još uvijek predaleko od Sunca da bi se volatili jasno mogli detektirati.
Reakcije na Loebove tvrdnje
Mnogi znanstvenici izrazili su nezadovoljstvo ovakvim spekulacijama. Chris Lintott, astronom sa Sveučilišta Oxford koji je sudjelovao u simulaciji porijekla 3I/ATLAS-a, oštro je kritizirao rad: „Bilo kakva tvrdnja da je objekt umjetan je besmislica i uvreda uzbudljivom znanstvenom radu koji se trenutačno provodi.“
Loeb, međutim, brani svoje stavove i naglašava kako su njegove hipoteze „zanimljiva vježba“ koja potiče na razmišljanje, neovisno o tome koliko su vjerojatne.