Prema Zemlji juri misteriozni 'Đavolji komet': Astronomi imaju vrlo važno upozorenje o njemu
Komet poznat kao "Đavolji komet" trenutno prolazi pokraj Zemlje i eksplodira na svom putu oko Sunca, ali znanstvenik koji proučava takve fenomene rekao je za Insider da unatoč veličini i neobičnosti ovog kometa, njegovo prijeteće ime ne označava prijetnju Zemlji.
Znanstvenici ga prepoznaju kao 12P/Pons-Brooks, a posljednji put smo ga mogli vidjeti na nebu prije više od 70 godina. Procjenjuje se da je kruta jezgra kometa promjera oko 20 kilometara, što je otprilike dvostruko veće od najviše točke Mount Everesta.
Obično, kometi imaju promjer između 1 i 3 kilometra, no Đavolji komet je iznimno velik i rijedak, kako tvrdi Teddy Kareta, postdoktorski istraživač na Lowell Opservatoriju u Flagstaffu u SAD-u.
"Znamo da je velik. Znamo da je neobičan. Znamo da je rijedak", rekao je Kareta za Insider. Očekuje se da će komet biti najvidljiviji sljedećeg proljeća. Komet će, čak i u svom najbližem prolazu, biti udaljen oko 1,5 astronomskih jedinica, što znači da će biti dalje od Zemlje nego što je Sunce.
"Možda će biti dovoljno svijetao da ga možete vidjeti golim okom ili pomoću dvogleda, ali to neće biti zbog njegove iznimne blizine", istaknuo je Kareta. "To će biti zbog njegove prirodne svjetline."
Ima rogove
Ovaj komet je iznimno svijetao i neobičan. Njegovi "rogovi" zapravo su repovi plina i prašine koji su rezultat niza neobičnih eksplozivnih izbijanja za koja znanstvenici još uvijek nemaju potpuno razumijevanje. Ove godine su zabilježena dva takva izbijanja, prvo u srpnju, a zatim i ranije ovog mjeseca.
"Kada se dogodi 'izbijanje'", prema Kareti, "kometi postaju znatno aktivniji i izbacuju tone plina i prašine u vrlo kratkom vremenu. Tada komet brzo postaje svjetliji i zatim se vrati na svjetlinu koju je imao prije izbijanja. Kod Pons-Brooksa, ovo su zaista svijetli i iznimno veliki izboji. To čini ovaj komet toliko zanimljivim za znanstvenike."
Ova izbijanja su posebno zanimljiva zbog svoje učestalosti i lokacije. Jedna teorija sugerira da kometi sadrže oblike leda koji, kad su prvi put izloženi toplini Sunca, uzrokuju eksplozije. Međutim, takva izbijanja obično su opažena bliže Suncu i to ne tako često.
Znanstvenici zabrinuti zbog čudne pojave koja se događa Zemlji: Pronašli su ogromno curenje
Najsvjetlilji u travnju
"Možda se dogodi dvaput u pet godina", istaknuo je Kareta. "No, komet Pons-Brooks eksplodira relativno često i, što je još čudnije, udaljen je od Sunca. Sada je dalje od Sunca od Marsa, gdje 'nije baš toplo'. To postavlja pitanje: 'Odakle dolazi energija koja pokreće ova velika izbijanja?' i činjenica da može toliko puta, tako često."
Komet se očekuje da će dosegnuti svoju najveću svjetlinu sredinom travnja 2024. godine dok nastavlja svoje putovanje oko Sunca svakih 71,2 godine. Astronomi, kako profesionalni, tako i amateri, s nestrpljenjem ga očekuju. "Vjerujem da je mnogo ljudi zaista uzbuđeno zbog ovog događaja", zaključuje Kareta.