Satelitske snimke pronašle masivni ožiljak na površini Zemlje: Zapanjujuće je kako je nastao
Ranije ove godine, satelitske snimke otkrile su neočekivano otkriće na suhoj i pustoj Nullarbor ravnici u južnoj Australiji: veliki ožiljak na krajoliku, djelo nepoznatog tornada. Ova misteriozna pojava privukla je pažnju znanstvenika, uključujući i autora ovog istraživanja, čiji rezultati su danas objavljeni u Journal of Southern Hemisphere Earth Systems Science.
Tornadoi, snažni vrtlozi zraka koji se spuštaju iz oluja na tlo, poznati su po svojoj destruktivnoj snazi. S brzinama vjetra često većima od 200 kilometara na sat, mogu iščupati drveće, uništiti zgrade i razbacati krhotine na velikim udaljenostima. Iako su najpoznatiji u Velikim ravnicama SAD-a i u regiji Indija-Bangladeš, tornadoi se događaju i u Australiji, iako mnogo rjeđe.
Prvi zabilježeni tornado u Australiji dogodio se 1795. u predgrađima Sydneya, no znanstvena potvrda tornada nije uslijedila sve do kasnih 1800-ih. Među poznatijim primjerima u posljednjim desetljećima su tornado iz 2013., koji je pogodio sjeveroistočni dio Viktorije, te niz tornada iz 2016., izazvanih jakom olujom u središnjoj i istočnoj Južnoj Australiji.
Ožiljak na Nullarboru
Nullarbor ravnica, suha i neplodna zemlja bez drveća, postala je mjesto otkrića zahvaljujući speleologu koji je pretraživao Google Earth tražeći špilje. Umjesto toga, naišao je na neobičan ožiljak na tlu.
Ovaj ožiljak, smješten 20 kilometara sjeverno od Transaustralske željezničke pruge i 90 kilometara istočno-sjeveroistočno od bivšeg željezničkog naselja Forrest, privukao je pažnju istraživača kroz mrežu znanstvenika i istraživača koji proučavaju karstne značajke Nullarbora.
Satelitske snimke pokazale su da se tornado dogodio između 16. i 18. studenog 2022. godine. Plavi kružni uzorci uz ožiljak ukazivali su na prisutnost lokvi vode uzrokovanih obilnim kišama. U svibnju ove godine, istraživači su posjetili mjesto kako bi izravno proučili ožiljak i okolni krajolik.
Analiza tornada
Istraživanje je otkrilo da je ožiljak dug 11 kilometara i širok između 160 i 250 metara. Njegova površina pokazuje "cikloidne tragove", obrasce nastale usisnim vrtlozima tornada. Takvi tragovi ukazuju na snažan tornado kategorije F2 ili F3 s vjetrovima jačim od 200 kilometara na sat.
Procjenjuje se da je tornado trajao između sedam i 13 minuta, krećući se u smjeru zapad-istok, što je u skladu s jakim hladnim frontama zabilježenim u regiji tijekom tog razdoblja. Lokalna meteorološka promatranja također su zabilježila intenzivnu oblačnost i kišu u studenom 2022.
Meteorolozi predvidjeli jednu od najgorih sezona, a onda je uslijedio veliki šok: 'Gdje su nestale oluje?'
Unatoč tome što nije izazvao štetu na naseljima ili infrastrukturi, tornado je ostavio trajan trag na krajoliku, erodirajući tlo i vegetaciju. Zbog sporog rasta biljaka u ovom suhom području, ožiljak je i 18 mjeseci nakon događaja jasno vidljiv na satelitskim snimkama i na terenu.
Značaj otkrića
Ovo otkriće donosi vrijedne uvide u tornada u ovoj zabačenoj i malo istraženoj regiji. Do sada su dokumentirana samo tri tornada na Nullarbor ravnici, svi u studenom, što sugerira sezonski obrazac pojave.
Također, istraživanje naglašava važnost satelitskih snimaka u identificiranju i analizi vremenskih pojava u udaljenim područjima. Bolje razumijevanje uvjeta koji uzrokuju tornada može pomoći u predviđanju i pripremi za buduće događaje.
Ožiljak na Nullarbor ravnici služi kao podsjetnik na nepredvidivost i snagu prirode. Dok ekstremni vremenski uvjeti često prolaze nezamijećeni u udaljenim krajevima, njihovo istraživanje ključno je za naše razumijevanje i pripremu za buduće izazove.