Saveznik ili neprijatelj: Kako klima uređaj može utjecati na vaše zdravlje

Klima je, uz propuh i sjedenje na hladnom betonu, na mitskoj razini opasnosti u Hrvatskoj. Svi imamo barem jednog kolegu, prijatelja ili člana obitelji koji tvrdi kako mu zbog klime stradavaju sinusi ili je ukočen. Ima li istine u tome i je li klima zapravo štetna?
Klima uređaji su se u Sjedinjenim Američkim Državama, u domovima, počeli pojavljivati krajem 1940.-ih, a prije toga su se upotrjebljavali isključivo u tvornicama. Povjesničar Gail Cooper navodi kako su se proizvođači klima uređaja u početku susretali s problemom predstavljanja klime kao nužnosti, umjesto luksuza.
Danas je teško zamisliti da bi itko odbio klima uređaj zato što ga doživljava kao nepotreban luksuz. Ipak, pisac Franklin Schneider u svojoj kolumni za Guardian navodi kako su naša tijela sposobna funkcionirati na bilo kojoj visokoj temperaturi s kojom se susrećemo u svakodnevnici nakon što su dovoljno puta bila izložena preznojavanju. To bi značilo kako smo sposobni preživjeti svako ljeto bez dana uključivanja klima uređaja ako pristanemo na nekoliko tjedana preznojavanja dok nam se tijela naviknu na ljetne temperature.
Naravno, teško je zamisliti kako uvjeravamo sve oko sebe da nam ne treba klima jer ćemo se naviknuti na temperature, stoga je važno osvijestiti opasnosti koje nam prijete zbog provođenja većine vremena u klimatiziranim prostorijama.
Najčešći problemi koji se povezuju s korištenjem klima uređaja, odnosno boravljenjem u klimatiziranim prostorijama su:
Glavobolje i iscrpljenost: Global news navodi kako su istraživanja pokazala kako ljudi koji svakodnevno borave u klimatiziranoj prostoriji (npr. tijekom radnog vremena) češće imaju problema s kroničnim glavoboljama i iscrpljenošću.
Suha koža: vrijeme provedeno u klimatiziranim prostorijama može utjecati na vlažnost kože, odnosno ako ne koristite kreme koje pospješuju vlažnost redovito vaša koža može postati isušena.
Pogoršavanje simptoma bolesti: poznato je da klima uređaji mogu uzrokovati jače simptome bolesti poput niskog krvnog tlaka i artritisa.
Nemogućnost podnošenja vrućine: oni koji većinu vremena provode u klimatiziranim prostorijama teže se nose s visokim temperaturama. Glavni uzrok tomu je što tijelo teško podnosi promjenu u temperaturama.
Uz navedene probleme, prim. Zdenko Tuđman iz poliklinike Aviva navodi i kako je moguće da zbog klima uređaja doživimo alergijske reakcije te upozorava kako može doći do kolapsa krvožilnog sustava prilikom nagle promjene u temperaturi između klimatizirane prostorije i stvarne vanjske temperature. Kako bismo to izbjegli potrebno je planirati gašenje klima uređaja ranije nego što ćemo zapravo napustiti prostoriju.
Kao i sa svime u životu i korištenju klime treba pristupati umjereno, a oni koji vole testirati granice svoga tijela uvijek mogu pokušati preživjeti ljeto bez uključivanja klima uređaja.