Starica desetljećima koristila komad kamena kao držač za vrata: Ispalo je da vrijedi milijun eura
Kažu da je smeće jedne osobe blago druge, no u ovom slučaju, "komad kamena" koji je desetljećima služio kao običan držač vrata u malom rumunjskom selu, pokazao se kao pravo blago, prema svim mjerilima.
Priča započinje kada je starija žena iz jugoistočne Rumunjske pronašla 3,5 kilograma tešku stijenu u koritu potoka u blizini svog doma. Bez ikakve sumnje, donijela ju je kući i stavila u službu kao držač vrata. Tek mnogo godina kasnije, ovaj je neupadljivi kamen, prema izvješću El Paisa, otkriven kao jedan od najvećih netaknutih komada jantara na svijetu. Njegova procijenjena vrijednost? Oko milijun eura, odnosno približno 1,1 milijun američkih dolara.
Žena se taman spremila kupiti prekrasnu kuću, a onda je vidjela prizor u vrtu: 'To nije dekoracija'
Jantar je fosilizirana smola drveća stara milijunima godina. Tijekom vremena, ova viskozna tvar pretvara se u tvrdi, toplo obojeni materijal koji se široko prepoznaje kao dragulj.
Može ga se tamo pronaći
U Rumunjskoj se jantar može pronaći u blizini sela Colti, gdje se rudari iz pješčanih naslaga uz obalu rijeke Buzau još od 1920-ih godina. Ova vrsta jantara, poznata kao "rumanit", cijenjena je zbog svojih dubokih, crvenkastih nijansi.
Starica koja je pronašla ovaj posebni komad rumanita živjela je upravo u Coltiju, gdje je jantar godinama neopaženo obavljao svoju skromnu ulogu, čak i od strane provalnika koji su jednom prilikom opljačkali kuću, ali su ga zanemarili. Nakon što je žena preminula 1991. godine, njezin rođak, koji je naslijedio kuću, posumnjao je da bi ovaj držač vrata mogao biti nešto više od običnog kamena. Kada je saznao što zapravo posjeduje, prodao je jantar rumunjskoj državi, koja ga je dala na procjenu stručnjacima iz Povijesnog muzeja u Krakowu u Poljskoj. Prema tim stručnjacima, jantar je vjerojatno star između 38 i 70 milijuna godina.
Velika važnost
"Njegovo otkriće ima veliku važnost kako na znanstvenoj razini, tako i na muzejskoj razini," izjavio je Daniel Costache, ravnatelj Provincijskog muzeja Buzau, za El Pais.
Ovaj iznimni komad jantara, sada klasificiran kao nacionalno blago Rumunjske, od 2022. godine čuva se u Provincijskom muzeju Buzau, u okrugu gdje je i pronađen.