ŠTO JE KATASTAR: Sve što morate znati o službenom zapisu nekretnina
Katastar je javni službeni zapis nekretnina i nadležan je za njihov opis. Zemljišna knjiga je nadležna za prava na prethodno opisanim nekretninama.
Nažalost ova dva registra nisu uvijek u suglasju, zbog čega postoje situacije gdje su stvarni nositelji prava upisani samo u jednom od njih.
Katastar evidentira podatke o katastarskim česticama, zgradama i drugim građevinama koje trajno leže na i ispod zemljine površine te podatke o posebnim pravnim režimima na zemljinoj površini.
Katastarsku evidenciju vode područni uredi Državne geodetske uprave te Gradski ured za katastar i geodetske poslove Grada Zagreba.
Katastarski uredi građanima pružaju usluge poput:
- Izdavanja kopija katastarskog plana
- Izdavanja prijepisa ili izvadaka posjedovnih listova
- Izdavanja izvadaka iz Baze zemljišnih podataka
- Izdavanja potvrda i uvjerenja koja se temelje na evidentiranim katastarskim podacima
- Pregledavanja i potvrđivanja geodetskih elaborata
Postupci koji se vode u katastarskim uredima propisani su Zakonom o državnoj izmjeri i katastru nekretnina.
Kopiju katastarskog plana ili prijepis posjedovnog lista u katastru građani mogu podići na zahtjev u katastarskom uredu (uz naplatu pristojbi i troškova) ili online putem OSS sustava i prijavom kroz sustav e-Građani.
Katastarski podaci su javni i svatko ima pravo na njihov uvid. Uvid je moguće izvršiti u nadležnom katastarskom uredu ili putem web stranica katastar.hr i putem OSS-a.
Katastarski plan prikazuje granice katastarskih čestica, njihovi brojevi i zgrade koje su na njima izgrađene. Kopija katastarskog plana je javna isprava koja kojom se dokazuje da je katastarska čestica prikazana na katastarskom planu.
Katastarska čestica je dio područja katastarske općine i određena je brojem i granicama. Granice katastarske čestice su međe ili druge granice koje određuju pravni odnosi na zemljinoj površini.
Posjedovni list sadrži podatke o osobama upisanim u katastar i podatke o katastarskim česticama kao što su broj, adresa, način uporabe, izgrađenost i površina. Prijepis posjedovnog lista je javna isprava kojom se dokazuje kako je pisanim podacima opisana neka katastarska čestica i koja je osoba upisana u katastru. Ti pisani podaci su osnova za vođenje zemljišnih knjiga.
Zemljišne knjige su javne knjige u koje se upisuju podaci o pravnom stanju nekretnina mjerodavnom za pravni promet. Zemljišne se knjige sastoje od glavne knjige i zbirke isprava. Zemljišne knjige vode zemljišnoknjižni odjeli općinskih sudova.
U glavnu knjigu se upisuju nekretnine i promjene na nekretninama te stvarna prava na nekretninama. U glavnu se knjigu upisuju sva zemljišta jedne katastarske općine.
Izvadak iz zemljišne knjige (vlasnički list, gruntovni izvadak) je javna isprava koja prikazuje činjenično i pravno stanje nekretnine u trenutku izdavanja te je jedini dokaz o pravu vlasništva na nekoj nekretnini. Na temelju izvatka se sklapaju pravni poslovi kao što su ugovor o darovanju, kupoprodaji ili zalogu te je potreban kao dokaz u postupcima kao što su prijava prebivališta ili boravišta.
Službene izvatke iz zemljišne knjige izdaju općinski sudovi u Republici Hrvatskoj (gruntovnica), a moguće ih je ishoditi i kod odvjetnika i javnih bilježnika koji su za to ovlašteni i preko sustava e-Građani. Za dobivanje izvatka je potrebno znati broj čestice i katastarsku općinu u kojoj se nalazi tražena parcela.
Za izdavanje izvatka u zemljišnoknjižnom uredu se plaća pristojba od 20,00 kuna.
Prijedlog za upis u zemljišnu knjigu se podnosi zemljišnoknjižnom odjelu suda općine u kojoj se nalazi nekretnina, elektroničkim putem i putem svih javnih bilježnika te kod odvjetnika koji su zatražili tu mogućnost.
Za prijenos vlasništva nad nekretninom (uknjižbu) u zemljišnim knjigama temeljem kupoprodaje nekretnine potrebni su:
- Prijedlog za upis
- Ugovor o kupoprodaji ovjeren od strane javnog bilježnika (original ili ovjerena kopija)
- Dokaz o državljanstvu kupca (kopija domovnice, osobne iskaznice ili putovnice)
- Pristojba u iznosu 250,00 kuna ili dokaz o oslobođenju plaćanja pristojbe