Stručnjak otkrio na kojoj strani bi trebali spavati: 'Posebno je dobro za srce i probavu'
Osim što utječe na kvalitetu sna, položaj tijela tijekom noći može igrati ključnu ulogu u probavnom zdravlju, radu srca i općem osjećaju blagostanja.
Različiti položaji spavanja nose različite zdravstvene posljedice. Spavanje na leđima često se povezuje s poteškoćama poput hrkanja i apneje, dok spavanje na desnoj strani može povećati rizik od refluksa kiseline i žgaravice. S druge strane, spavanje na lijevoj strani ističe se kao najpovoljnije za zdravlje, posebice probavu i rad srca.
Prema gastroenterologu Aliju Rezaiu iz bolnice Cedars-Sinai u Los Angelesu, spavanje na desnoj strani može pogoršati probavne probleme jer položaj želuca u odnosu na jednjak olakšava vraćanje kiseline. Spavanjem na lijevoj strani, taj rizik se smanjuje jer gravitacija pomaže da kiselina ostane u želucu, olakšavajući probavu.
Lijeva strana je bolji izbor
Jedno istraživanje iz 2022. godine otkrilo je da ovaj položaj ne samo da smanjuje izloženost kiselini, već i poboljšava cirkulaciju te smanjuje pritisak na srce, omogućujući mu učinkovitiji rad. U holističkoj medicini također se navodi kako je lijeva strana tijela ključna za limfni sustav, a spavanje u tom položaju pomaže organizmu u filtriranju toksina kroz limfne čvorove.
Za one kojima spavanje na lijevoj strani nije prirodno, postoje jednostavni trikovi za prilagodbu. Postavljanje jastuka iza leđa može spriječiti okretanje na desnu stranu, dok svjetlo s desne strane može potaknuti tijelo da se prirodno okreće ulijevo. Također, preporučuje se postavljanje jastuka između nogu za dodatnu udobnost.
Trenerica za bolji san, Christy Wittman, savjetuje usmjeravanje misli na opuštanje umjesto brige o nesanici. Spavanje na lijevoj strani jednostavna je promjena koja može donijeti brojne zdravstvene koristi, pa vrijedi razmotriti ovu naviku radi boljeg zdravlja i kvalitetnijeg odmora.