Stručnjak za aute otkrio kada nikako ne smijete prati auto: 'Napravit ćete štetu'

Odabir pogrešnih sredstava, nepravilne tehnike pranja ili čak samo pranje po sunčanom danu može rezultirati neželjenim posljedicama poput ogrebotina, tragova vode ili izblijedjele boje. Stručnjaci online servisa Which? izdvojili su najčešće pogreške prilikom pranja automobila i dali savjete kako ih izbjeći kako bi vozilo dulje ostalo u besprijekornom stanju.
Iako mnogima pranje auta na lijepom sunčanom danu zvuči kao idealna prilika, stručnjaci upozoravaju da je to jedna od najgorih odluka za limenog ljubimca. Kada je karoserija izložena visokoj temperaturi, voda s nje isparava prije nego što stignete obrisati vozilo, ostavljajući neugledne tragove i mrlje. Osim toga, deterdženti se mogu osušiti na laku prije ispiranja, što otežava čišćenje i može rezultirati neujednačenim sjajem.
Nakon što ste očistili vozilo, važno je razmisliti i o tome gdje ga parkirate. Izbjegavajte parkiranje ispod stabala, jer smola i ptičji izmet mogu brzo pokvariti izgled auta, a također su teški za uklanjanje. Isto vrijedi i za prašnjava područja, poput gradilišta, gdje se prašina lako može nakupiti na svježe opranoj površini.
Mnogima je automatska autopraonica brza i jednostavna opcija, no stručnjaci upozoravaju da valjci mogu sadržavati čestice prljavštine i sitnog kamenja s prethodnih vozila, što može uzrokovati mikroogrebotine na laku. Te su ogrebotine posebno uočljive na tamnim automobilima i s vremenom mogu dati vozilu izblijedjeli i izgrebani izgled. Sličan problem javlja se i kod samoposlužnih autopraonica, gdje snažan mlaz vode može biti preagresivan za lak, a često korišteni deterdženti nisu prilagođeni dugoročnoj zaštiti boje.

Mnogi tu griješe
Najbolji način za čišćenje vozila je korištenje kvalitetnog šampona za automobile i mekane spužve. Nikako ne koristite tekućinu za pranje posuđa, jer može oštetiti zaštitni sloj laka. Također, izbjegavajte kuhinjske spužve i grube krpe, jer mogu uzrokovati sitne ogrebotine.
Ispiranje bi uvijek trebalo biti temeljito i obavljeno vanjskim izvorom vode, poput vrtnog crijeva. Nakon pranja, stručnjaci preporučuju nanošenje zaštitnog voska kako bi se smanjila pojava novih mrlja i sitnih ogrebotina.
Za unutrašnjost vozila, najučinkovitiji način čišćenja uključuje obični usisavač, mekanu krpu za prašinu i vlažnu krpu. Losioni i sprejevi koji obećavaju „sjajnu površinu“ često mogu biti štetni i učiniti upravljač ili komandnu ploču skliskima, što može utjecati na sigurnost u vožnji.
Pravilnim pranjem i održavanjem automobila ne samo da produžujete njegov vijek trajanja, već i osiguravate da uvijek izgleda besprijekorno. Slijedeći ove savjete, izbjeći ćete skupe greške i osigurati da vaš limeni ljubimac zadrži svoj sjaj dugi niz godina.