Stručnjakinja upozorila koju hranu nikad ne stavljati u frižider: Postat će toksična
Hladnjak je često prva opcija za čuvanje ostataka obroka, osobito kad je u pitanju praktičnost. No, stručnjaci upozoravaju da određene namirnice nikada ne bi trebalo čuvati u hladnjaku jer hladne temperature mogu utjecati na njihovu kvalitetu, pa čak i sigurnost za konzumaciju.
Klinika nutricionistkinja i influencerica Jhanvi Sanghvi otkrila je nekoliko namirnica koje bi mogle postati "toksične" ako se stave u hladnjak. Evo popisa i objašnjenja zašto ih treba držati podalje od hladnoće.
Luk
Luk je jedna od osnovnih namirnica u većini kućanstava, ali prema Sanghvi, njegovo čuvanje u hladnjaku nije dobra ideja.
"Čuvanje luka u hladnjaku može dovesti do rasta plijesni i stvaranja kašaste teksture zbog viška vlage. Pokvareni luk može uzrokovati bolesti uzrokovane hranom ako se konzumira," napisala je Sanghvi na Instagramu.
Plijesan koja se može razviti na luku proizvodi mikotoksine – otrovne kemikalije koje mogu ozbiljno narušiti zdravlje. Prema britanskoj Agenciji za standarde hrane (FSA), smeđi, crveni i bijeli luk najbolje je čuvati na suhom i hladnom mjestu poput ormarića. No, vrste poput mladog luka i poriluka mogu se čuvati u hladnjaku ako je potrebno.
Banane
Iako se čini očitim da banane ne pripadaju hladnjaku, neki ih ipak ondje čuvaju. Sanghvi ističe kako hladne temperature nepovoljno utječu na zrenje banana.
"Hladne temperature uzrokuju da banane postanu smeđe i kašaste, čime se remeti njihov proces zrenja," objasnila je nutricionistkinja.
Banane je najbolje čuvati na sobnoj temperaturi kako bi zadržale svoju teksturu i okus.
Koliko dugo zamrznuta hrana ostaje sigurna?
Uz čuvanje svježih namirnica, mnogi se pitaju koliko dugo zamrznuta hrana ostaje sigurna za konzumaciju. Dr. Karan Raj, liječnik i popularni edukator na TikToku, ističe da zamrznuta hrana tehnički nikada ne istječe.
"Kad je riječ o zamrznutoj hrani, datumi 'najbolje upotrijebiti do' i 'rok trajanja' više se odnose na kvalitetu hrane, a ne na sigurnost," rekao je dr. Raj. Međutim, dugotrajno zamrzavanje može utjecati na okus hrane zbog pojave tzv. "smrzotina" ili opeklina od zamrzavanja.
Niste ni svjesni što vam se sve može dogoditi ako pojedete bananu na prazan želudac
"Smrzotina nastaje kad se hrana prekrije ledenim kristalima, čime gubi vlagu i dolazi do oksidacije. Hrana zamrznuta dulje vrijeme može izgubiti okus, iako ostaje sigurna za jesti," dodao je.
Iako hladnjak često smatramo univerzalnim rješenjem za čuvanje hrane, važno je znati koje namirnice tamo ne pripadaju. Slijedeći savjete stručnjaka poput Jhanvi Sanghvi i dr. Karana Raja, možemo očuvati kvalitetu hrane, smanjiti rizik od bolesti te osigurati da naši obroci budu što ukusniji i sigurniji za konzumaciju.