Svi ga peremo u perilici rublja, a radi masivnu štetu: Ovaj predmet vam uništiti mašinu i koštati vas 1000 eura

Prije nego što svoju mokru kupaonsku prostirku bacite u perilicu rublja, dobro razmislite. Premda se čini praktičnim, stručnjaci upozoravaju da bi takav potez mogao ozbiljno oštetiti vaš kućanski aparat — i pritom vam prouzročiti trošak od čak 1.000 eura ili više.
Scott Flint, iskusni serviser kućanskih aparata poznat i pod nadimkom Scott the Fix-It Guy, tvrdi da natopljene kupaonske prostirke postaju toliko teške da mogu doslovno uništiti perilicu tijekom centrifuge. Upozorenje je podijelio u članku na portalu Family Handyman, gdje je istaknuo da je osobno vidio previše perilica s prednjim punjenjem koje su stradale upravo zbog pranja kupaonskih prostirki kod kuće.
"Te prostirke su izrazito upijajuće i kad se natope vodom postaju preteške za perilicu,“ objasnio je Flint, dodajući da moderne perilice imaju znatno brže cikluse centrifuge u usporedbi s prijašnjim modelima — do čak 1.200 okretaja u minuti.

Pravi veliku štetu
Upravo ta kombinacija velike brzine i dodatne težine stvara ogroman pritisak na mehanizam perilice, što može dovesti do ozbiljnih oštećenja. Prema Flintovim riječima, takvo preopterećenje lako može oštetiti motor perilice, osobito ako se vlakna prostirke otkinu tijekom pranja i začepе odvod. „Dugi vlakna s nekih prostirki pucaju i završavaju u odvodu, što može oštetiti motor odvoda“, upozorava Flint. Popravak ili zamjena tog dijela može vas stajati oko 240 dolara.
No to nije sve. Mokre prostirke posebno oštećuju ležaj bubnja, ključni dio koji omogućuje rotaciju bubnja. Kada taj ležaj otkaže, popravak se penje na oko 500 dolara. Još gori scenarij je kada zbog dodatnog opterećenja pukne takozvani "spider bracket" — nosač mehanizma za okretanje. Trošak zamjene? Otprilike 500 dolara.
Flint također upozorava na zvukove koji bi vam mogli otkriti da perilica već pati: „Ako tijekom brzog centrifugiranja čujete glasno zveckanje ili udaranje, to je znak da je stražnji ležaj dotrajao“, ističe. Iako perilica možda još neko vrijeme nastavi raditi, Flint kaže da je to pitanje trenutka kada će potpuno otkazati.

Dva rješenja
Kako biste izbjegli ove skupe popravke, Flint savjetuje dva rješenja: ili operite prostirku ručno, ili je odnesite u praonicu rublja koja ima robusnije industrijske perilice prilagođene takvim teškim teretima.
Osim toga, stručnjakinja za dermatologiju s Yalea, dr. Mona Gohara, u razgovoru za The New York Times predlaže još jedno, dugoročno rješenje: zamijenite klasičnu kupaonsku prostirku drvenom verzijom. „To je vjerojatno sigurnija opcija jer se takve prostirke znatno brže suše i manje zadržavaju vlagu“, objasnila je dr. Gohara.
Naime, pamučne ili poliesterske prostirke, prema njezinim riječima, predstavljaju "pravi Disneyland za gljivice i kvasce". Da biste održali drvenu prostirku čistom i higijenskom, stručnjaci preporučuju da je redovito brišete otopinom octa i vode, a dr. Gohara savjetuje da prostirke — bez obzira na vrstu — čistite barem jednom tjedno.