Svijetom se širi nova epidemija: Već je poharala jedan dio svijeta, a riječ je o veoma neugodnoj bolesti
Epidemija virusnog konjunktivitisa, poznatog i kao ružičasto oko, sve više pogađa Vijetnam, Indiju i Pakistan. Ovaj visoko zarazni patogen širi se brzo, posebno u uvjetima visoke vlažnosti koji su karakteristični za ljetne mjeseci i obilne kiše. Hitni pokušaji su poduzeti kako bi se suzbila epidemija, uključujući privremeno zatvaranje desetaka tisuća škola u zaraženim područjima.
U rujnu, indijski Punjab zabilježio je dramatično povećanje broja slučajeva ružičastog oka, s više od 86.000 novih slučajeva tijekom tog mjeseca. Zdravstveni dužnosnici izvješćuju da su u mnogim školama prisutna zaražena djeca, pri čemu se najmanje pet do šest zaraženih učenika nalazi u svakom razredu.
U Pakistanu se broj oboljelih približio 400.000, dok u Vijetnamu bilježe više od 63.000 slučajeva od siječnja do rujna, što predstavlja povećanje od preko 15 posto u usporedbi s prošlom godinom, tvrdi Science Alert.
Posebno je zarazna
Ružičasto oko može biti uzrokovano različitim vrstama virusa, ali epidemija koja trenutno pogađa ove zemlje čini se posebno zaraznom. Ovi virusi mogu preživjeti na površinama do 30 dana i lako se šire kontaktom s kontaminiranim površinama, kao i trljanjem oka kontaminiranom rukom.
Simptomi ružičastog oka uključuju crvenilo oka, bol, oticanje kapaka, zamagljen vid, osjetljivost na svjetlost i vodenasti iscjedak. Nažalost, ne postoji lijek za ovu infekciju, pa pacijenti često moraju čekati dva tjedna ili više dok se njihov imunološki sustav ne izbori s virusom.
U najtežim slučajevima, ružičasto oko može dovesti do kroničnih problema s vidom, iako su takvi slučajevi rijetki. Epidemije konjunktivitisa javljaju se širom svijeta, a budući da je ova bolest sezonska, klimatske promjene mogu utjecati na buduće izbijanja.
Iako su neka istraživanja povezala povećane temperature i vlažnost zraka s povećanim rizikom od epidemija konjunktivitisa, mnogo toga ostaje nepoznato u vezi s ovom bolešću. Vlade bi trebale poduzeti korake kako bi educirale javnost o simptomima i mjerama opreza, a univerzalna zdravstvena pokrivenost trebala bi biti dostupna kako bi se spriječilo širenje epidemije.