Turistkinja se slikala na možda i najopasnijem mjestu na svijetu: 'Mogla je nestati u sekundi'
Takva situacija nedavno je uzburkala javnost kada je jedna turistkinja izazvala lavinu kritika na internetu zbog svog opasnog penjanja na rub aktivnog vulkana Dukono u Indoneziji – vulkana koji neprekidno eruptira više od 90 godina.
Video koji kruži društvenim mrežama prikazuje trenutak kada se žena penje prema vrhu vulkana Dukono na otoku Halmahera, ne obazirući se na opasnost guste lave i dima koji izbijaju iz kratera. Na snimci se vidi kako završava svoj uspon i pokušava se stabilizirati dok joj se tlo urušava pod nogama. Usprkos opasnim uvjetima, ona se pridržava za rub vulkana i čak pozira prema kameri s uzdignutim palčevima, dok oblaci pepela ispunjavaju pozadinu.
No, situacija postaje još napetija kada vulkan eruptira glasnim praskom, što je nju primoralo da brzo ustukne. U nastavku videa prikazan je gusti oblak dima kako izlazi iz podnožja kratera, dok je video brzo postao viralan, prikupivši gotovo milijun pregleda na platformi X (bivši Twitter).
Iako je njezin potez izazvao zanimanje, reakcije korisnika društvenih mreža bile su izrazito negativne. Mnogi su njezino ponašanje nazvali krajnje neodgovornim i upozorili na potencijalno smrtonosne posljedice. Komentatori su istaknuli da bi čak i najmanji pritisak mogao uzrokovati urušavanje tla ili da bi promjena smjera vjetra mogla dovesti do fatalnog ishoda.
Remember the video that I posted back in August? Seems people don't learn...pic.twitter.com/Trwudpo2ld https://t.co/hpfeM9Jenz
— Volcaholic 🌋 (@volcaholic1) December 28, 2024
Nevjerojatno što ljudi rade
"Jedan pogrešan potez mogao bi je trenutno ubiti," napisao je jedan korisnik. Drugi su naglašavali da vulkani poput Dukona ne praštaju pogreške: "Neke stvari jednostavno nisu vrijedne rizika," poručio je komentator, dok su drugi isticali kako ovakve situacije trebaju poslužiti kao upozorenje za buduće posjetitelje.
Incident dodatno zabrinjava jer se dogodio unatoč brojnim upozorenjima indonezijskih vlasti. Nacionalna agencija za katastrofe jasno je označila radijus od 3 kilometra oko kratera kao zabranjenu zonu zbog povećane aktivnosti vulkana. Čak su i stručnjaci za vulkanologiju, poput Priatina Hadija Wijaye, apelirali na javnost da izbjegava bilo kakav kontakt s planinom Dukono.
Podsjetimo, ovo nije prvi put da neodgovorni turisti izazivaju ovakve situacije. U kolovozu je grupa planinara jedva izbjegla smrt kada je vulkan iznenada eruptirao dok su se nalazili na njegovom rubu, unatoč zabrani ulaska u opasnu zonu.
Liječnici otkrili koja bi opasna bolest mogla biti najveći problem u 2025. godini
I dok neki turisti očito ne shvaćaju ozbiljnost ovakvih situacija, stručnjaci i dalje upozoravaju na važnost poštivanja sigurnosnih mjera. "Slijedite upozorenja i ne približavajte se krateru," izjavio je Bambang Sugiono, službenik osmatračnice vulkana.
Snimka ove nesmotrene turistkinje izazvala je šok, ali i pitanje o odgovornosti vlasti – trebaju li se u potpunosti zabraniti posjeti aktivnim vulkanima poput Dukona? Jedno je sigurno, mnogi smatraju da ovakva nepromišljenost ne smije postati norma.