Nestvarna snimka sa sahrane Nikole Tesle: Tražio je da mu sviraju pjesmu koja će teško pasti Hrvatima
Sedmog siječnja ove godine obilježava se 81. godišnjica smrti Nikole Tesle, jednog od najvećih znanstvenika svih vremena. Tesla, rođen u Smiljanu, ostavio je neizbrisiv trag u povijesti čovječanstva svojim revolucionarnim izumima poput izmjenične struje i bežične energije. No, unatoč njegovim doprinosima, život mu je završio tiho, u samoći i siromaštvu.
Tesla je preminuo 7. siječnja 1943. godine, u dobi od 87 godina, od srčanog udara u hotelskoj sobi 3327, na 33. katu hotela New Yorker u New Yorku. "Nikola Tesla je umro siromašan, ali je bio jedan od najkorisnijih ljudi koji su ikada živjeli. Ono što je stvorio veliko je i, kako vrijeme prolazi, postaje još veće," izjavio je tadašnji gradonačelnik New Yorka, Fiorello La Guardia.
Posljednji ispraćaj velikana
Teslin sprovod održan je u Katedrali svetog Ivana na Manhattanu, gdje su se povremeno održavale i pravoslavne službe. Na ispraćaju se okupilo oko 2.000 ljudi, među kojima su bili ugledni znanstvenici, dobitnici Nobelove nagrade te jugoslavenski i američki dužnosnici. Nakon obreda, Teslino tijelo je kremirano, a pepeo je 1957. godine prenesen u Beograd. Danas se zlatna urna s njegovim posmrtnim ostacima čuva u Muzeju Nikole Tesle u Beogradu.
Tesla je u detalje opisao što će nam se dogoditi do 2035. godine: Zapanjujuće koliko su mu predviđanja točna
Kovčeg Nikole Tesle bio je prekriven dvjema zastavama: jugoslavenskom i američkom, simbolizirajući njegovu povezanost s obje domovine. No, poseban detalj Teslinog sprovoda bila je glazba izvedena prema njegovoj vlastitoj želji.
Glazba koja je obilježila odlazak
Na Teslinom sprovodu violinist Zlatko Baloković, tada jedan od najpoznatijih svjetskih virtuoza i Teslin prijatelj, u pratnji slovenskog zbora Slovan izveo je dvije skladbe. Prva je bila Šubertova Ave Maria, a druga srpska pjesma Tamo daleko. Ova pjesma, nastala 1916. godine na otoku Krfu, evocira čežnju za domovinom i gubitak tijekom Prvog svjetskog rata.
Iako postoje snimke Teslinog sprovoda koje kruže internetom, autentični zvučni zapisi tih izvedbi nalaze se u arhivu New Yorka. Tamo daleko ostala je simbol sjećanja na Teslu, njegovu povezanost s rodnom zemljom i univerzalnu poruku čežnje za domovinom.
Nezaboravno naslijeđe
Nikola Tesla ostavio je iza sebe ne samo izume koji su promijenili svijet, već i priču o geniju koji je živio skromno i povučen, posvećen znanosti do posljednjeg daha. Njegov rad i naslijeđe nastavljaju inspirirati generacije, dok njegova smrt služi kao podsjetnik na cijenu genijalnosti i odanosti viziji koja je daleko ispred svog vremena.