U Europu stigle jedne od najotrovnijih i najvećih buba: Pogledajte što samo jedan ugriz radi čovjeku
Nove znanstvene spoznaje upozoravaju na invaziju divovskih vodenih buba koje mogu prouzročiti bolne ugrize na mediteranskom otoku Cipru, pokazalo je istraživanje.
Ove bube, poznate i kao "toe biters", pripadaju rodu Lethocerus, koji uključuje vrste buba koje jedu druge vrste koje mogu narasti do otprilike 12 centimetara u dužinu. Istraživači su otkrili ovu strašnu vrstu uz pomoć kupača na istočnoj obali otoka i upozorili javnost da budu na oprezu.
"Ciprani bi trebali držati oči otvorene i prste izvan vode", rekli su autori studije u izjavi 20. ožujka. Istraživači su predstavili svoje nalaze u studiji objavljenoj 31. prosinca 2023. godine u časopisu "Grigore Antipa" Nacionalnog muzeja prirodnih znanosti.
Ima ih sve više
Divovske vodene bube žive u slatkovodnim staništima poput jezera i močvara diljem svijeta, piše Live Science. Opremljene su kliještima i otrovnim slinom, što im omogućuje da paraliziraju i isisaju tekućinu iz svojeg plijena. Poznato je da ove bube ugrizu nesvjesne ljude između prstiju, zbog čega su nazvane "grizalice prstiju", iako taj ugriz nije otrovan i mi smo daleko preveliki da bismo bili njihov plijen.
Lethocerus se nalazi u blizini Cipra kao i na kopnenim zemljama Turske, Libanona, Izraela i Egipta, ali do sada nije primijećen na otoku. U novoj studiji, tim je proučio postove na lokalnim Facebook grupama između 2020. i 2021. godine kako bi prikupio zapise o ovim bubama i saznao više o njihovom iznenadnom dolasku.
"Zapisi prijavljeni u ovoj studiji temeljili su se gotovo isključivo na ljudima koji su objavljivali fotografije i videozapise na društvenim mrežama i u grupama tražeći određivanje vrsta", napisali su autori u studiji. Sedam divovskih vodenih buba zabilježeno je na istočnoj nizini otoka, a istraživači su pronašli dva od tih primjeraka. Prikupljene bube pripadale su vrsti Lethocerus patruelis, koja može narasti do otprilike 8 cm u dužinu. Međutim, tim nije mogao identificirati vrstu preostalih buba samo na temelju fotografija pa su ih zabilježili kao Lethocerus.
Kako su se rasprostranile?
Istraživači sumnjaju da su bube doletjele s kopna, ali nisu sigurni zašto su prešle otvoreno more. Jedna teorija je da su svjetla na istočnoj obali otoka privukla bube. Druga ideja je da su bube migrirale na otok radi hrane ili su ih tamo donijeli elementi.
"Primjerci su iscrpljeno sletjeli na obalu ili, u nekim slučajevima, u more, što bi moglo ukazivati na to da su ih prenijeli vjetar ili morske struje iz obližnjih zemalja", napisali su autori. Iako istraživači vjeruju da su ove bube nove na otoku i da bi ih moglo doći još, ne smatraju da Lethocerus predstavlja prijetnju ekosustavu Cipra.
"To bi moglo osigurati biološku kontrolu moguće uspostavljene populacije", napisali su autori.