U moru blizu Hrvatske pronađeni drevni oltari stari 2000 godina: 'Na njima piše Dusari sacrum'
Uz obalu Napulja, u blizini grada Pozzuolija, arheolozi su otkrili drevne oltare i uklesane mramorne ploče, za koje se vjeruje da su ostaci hrama starog 2.000 godina, kojeg su izgradili doseljenici iz Nabateje, drevnog kraljevstva na Arapskom poluotoku. Ovo kraljevstvo je poznato po svojoj znamenitoj riznici isklesanoj u stijeni u Petri, koja je postala svjetski poznata u filmu "Indiana Jones i posljednji križarski pohod".
Prema studiji objavljenoj 12. rujna u časopisu Antiquity, hram je kasnije zatrpan mješavinom betona i razbijenih keramičkih komada, vjerojatno nakon što su se strani trgovci povukli iz tog područja, prenosi Live Science.
"Ovo je za mene jedno od najneočekivanijih otkrića", izjavio je Michele Stefanile, prvi autor studije i pomorski arheolog sa Scuola Superiore Meridionale u Napulju, u intervjuu za Live Science. Hram se nalazi uz obalu Pozzuolija, grada u vulkanskom području Campi Flegrei, udaljenom oko 16 kilometara od Napulja. U rimsko doba grad je bio poznat kao Puteoli, a bio je jedno od glavnih rimskih luka u koje su stizali brodovi iz svih dijelova Rimskog Carstva s raznom robom, uključujući žito.
Dusari sacrum
Zbog stoljetne vulkanske aktivnosti, obalni krajolik Pozzuolija značajno se promijenio, potopivši i sačuvali otprilike 2 kilometra rimskih skladišta i drugih građevina iz antičkog lučkog distrikta. Arheolozi su već u 18. stoljeću iz mora vadili artefakte koji su ukazivali na postojanje potopljenog hrama, ali nitko nije točno znao gdje se nalazi. U 2023. godini, tim istraživača mapirao je morsko dno i otkrio dvije potopljene prostorije s rimskim zidovima.
Zidovi, veličine 10 x 5 metara, činili su dvije velike prostorije. U jednoj od prostorija pronađena su dva mramorna oltara koja su bila naslonjena na zid. Oltari su imali pravokutne udubine, za koje se vjeruje da su nekada sadržavale svete kamene. Obje prostorije također su sadržavale mramorne ploče s latinskim natpisom "Dusari sacrum", što znači "posvećeno Dušari", glavnom bogu u staroj Nabatejskoj religiji.
"Čini se da imamo zgradu posvećenu Nabatejskim bogovima, ali s rimskom arhitekturom i latinskim natpisom", izjavio je Stefanile.
Nabatejsko Kraljevstvo protezalo se od sjeverne Arabije do istočnog Mediterana. U razdoblju od 4. do 2. stoljeća pr. Kr., Nabatejci su kontrolirali rastuću trgovačku mrežu luksuzne robe poput tamjana, zlata, bjelokosti i parfema, a do kraja 1. stoljeća naše ere postali su izuzetno bogati. Poznati hram "Riznica" u Petri izgrađen je upravo u tom razdoblju.
Nabatejci privučeni mjestom
Steven Tuck, povjesničar iz Miamijskog sveučilišta u Ohiju, koji nije sudjelovao u studiji, izjavio je za Live Science kako je sasvim logično da su Nabatejci kao trgovačka zajednica boravili u Puteoliju, s obzirom na to da je grad tada bio druga najveća rimska luka. "Nabatejci su sigurno bili privučeni ovim mjestom i donijeli su sa sobom svoje religijske prakse", dodao je Tuck.
Laurent Tholbecq, arheolog sa Slobodnog sveučilišta u Bruxellesu, također je komentirao otkriće, naglasivši kako nije iznenađujuće pronaći hram posvećen bogu Dušari u Puteoliju. "Opće je poznato da su Nabatejci profitirali od rimskog napretka na Bliskom istoku sve do osnivanja arapske provincije pod carem Trajanom," izjavio je Tholbecq.
Otkrivene jezive posljedice opasnog vulkana u blizini Hrvatske: 'Sada smo složili cijelu sliku'
Nakon što je Nabateja pripojena Rimskom Carstvu 106. godine naše ere, njihova kontrola nad trgovačkim putovima kroz Arabiju naglo je oslabila. Uništavanje hrama u Puteoliju moglo bi biti povezano s tim turbulentnim vremenom. Stefanile i njegov tim otkrili su da je hram namjerno zatrpan u 2. stoljeću naše ere, i to mješavinom betona i razbijene keramike. "Vjerojatno su Nabatejci, nakon Trajanovog osvajanja Arabije 106. godine, izgubili mogućnost slobodne trgovine u Puteoliju i možda su napustili luku," zaključio je Stefanile.