Učenici za obavljali školski zadatak pa došli do zapanjujućeg otkrića: 'Cijeli otok je nestao'
Dok se neka područja suočavaju s poplavama, požarima ili sušama, Arktik polako, ali sigurno gubi ledene površine koje su nekada bile trajni dijelovi krajolika. Nedavni slučaj iz Rusije pokazuje koliko su te promjene drastične: otok Mesyatsev, nekada čvrsto ledeno tlo na arktičkom arhipelagu Zemlje Franje Josipa, potpuno je nestao. Grupa školaraca i studenata, sudjelujući u obrazovnom projektu praćenja satelitskih snimaka, prvi je uočila ovaj nestanak, svjedočeći tako velikoj promjeni koja simbolizira topljenje Arktika.
Grupa učenika i studenata otkrila je da je arktički otok Mesyatsev, smješten uz obalu većeg otoka Eva-Liv na ruskom arhipelagu Zemlje Franje Josipa, potpuno nestao. Otok Mesyatsev bio je formacija od leda i pijeska, no nedavne satelitske slike pokazale su da više ne postoji. Ovaj pronalazak dogodio se kada su učenici uspoređivali snimke snimljene za obrazovni projekt RISKSAT, koji vodi Moskovski zrakoplovni institut.
Iako se Mesyatsev do 2010. prostirao na površini od oko 1,1 milijun četvornih metara, posljednjih godina ubrzano se smanjivao zbog topljenja uzrokovanog klimatskim promjenama. Do kolovoza ove godine, njegova je površina pala na samo 30.000 četvornih metara, što je predstavljalo gubitak od preko 99% površine unatrag 14 godina. Na kraju, satelitske snimke snimljene početkom rujna pokazale su da je otok potpuno nestao.
Šokantno otkriće
Prema riječima istraživača Alexeya Kucheika s Moskovskog zrakoplovnog instituta, ovakav ishod rezultat je sve viših temperatura i brzog topljenja leda. Kucheiko je naglasio kako su klimatske promjene, koje je ubrzao čovjek, dovele do nestanka otoka. Topljenje otoka Mesyatsev primijećeno je već ranije, kada se odvojio od većeg otoka Eva-Liv, ali proces se znatno ubrzao posljednjih godina. Godine 2015. otok je još uvijek bio polovične površine u usporedbi s 2010., a 2022. postao je toliko mali da su istraživači prestali pratiti njegovo topljenje, smatrajući da će ubrzo posve nestati.
Posebnu ulogu u ubrzanom topljenju Mesyatseva imao je tamni sloj prašine, nastao vjerojatno puhanjem prašine ili oslobađanjem prilikom topljenja leda. Ovaj sloj je dodatno potaknuo apsorpciju sunčevog zračenja, ubrzavajući topljenje otoka, navodi Rusko geografsko društvo. Međutim, istraživači nisu sigurni zašto se otok održao dulje od očekivanog, iako smatraju da je sloj prašine mogao biti uklonjen valovima ili kišnicom.
Nekadašnje ledeno područje otoka Mesyatsev bilo je ključno mjesto za gniježđenje morževa. Odvojenost otoka Mesyatsev od Eva-Liva prisilila je ove životinje da traže nova staništa za vrijeme sezone parenja, izjavio je Jevgenij Jermolov, voditelj očuvanja povijesne i kulturne baštine Nacionalnog parka Ruski Arktik.