Zapanjit će vas kako izgleda put oko svijeta brzinom svjetlosti: Ne izgleda onako kako svi misle
No, postoji brzina koja daleko nadmašuje naše mogućnosti – brzina svjetlosti. Za većinu nas to je pojam iz znanstvene fantastike ili fizike, nešto što čujemo u pričama o svemirskim brodovima i dalekim galaksijama. Ali koliko je zapravo brzo putovanje brzinom svjetlosti? I što bi se dogodilo kada bi neko putovanje oko našeg planeta bilo moguće pri toj nevjerojatnoj brzini? Nedavni video koji prikazuje simulaciju takvog putovanja izazvao je ogromno zanimanje na internetu, šokirajući gledatelje.
Mnogi od nas koriste izraze poput "brz kao munja" ili "brzinom svjetlosti", ali rijetko razmišljamo o tome koliko su te fraze doslovno točne. Iako je kretanje brzinom svjetlosti nedostižno za bilo koji poznati objekt, znanost nam daje mogućnost da tu brzinu barem zamislimo. U stvarnosti, brzina svjetlosti je nepokolebljiva konstanta – točno 299,792,458 metara u sekundi, što je nevjerojatno brže od bilo čega što smo uspjeli postići.
Ova brzina je gornja granica kojom bilo koja materija ili energija može putovati, prema Einsteinovoj posebnoj teoriji relativnosti. No, kako bi izgledalo ako bismo mogli obići Zemlju ovom nevjerojatnom brzinom? Jedan viralni video na YouTubeu prikazuje upravo to, pokazavši kako bi izgledalo obići naš planet brzinom svjetlosti – i to u samo 0,13 sekundi. Da, u trenutku treptaja oka!
Nevjerojatan video
Naš planet, sa svojim opsegom od otprilike 40.074 kilometra, djeluje golem kada ga promatramo svakodnevno. No, ova simulacija donosi potpuno novu perspektivu. Video počinje simuliranjem raznih brzina, prije nego što nas odvede na putovanje svjetlosnom brzinom oko Zemlje. Unutar osam okvira videa, gledatelji svjedoče putu koji započinje u New Yorku, kreće preko Pacifika, prolazi Australiju, pa preko Indijskog oceana i Afrike, da bi završio natrag u New Yorku.
Komentari ispod videa preplavljeni su fasciniranim promatračima. Jedan gledatelj istaknuo je nevjerojatnu činjenicu da, iako svjetlost putuje nevjerojatno brzo, sunčeva svjetlost i dalje treba oko 8 minuta i 20 sekundi da stigne do Zemlje. Drugi su komentirali koliko prostora zauzima Tihi ocean, s napomenom da je čak dva okvira videa posvećeno samo tom ogromnom vodenom prostranstvu.
Ovo podcijenjeno povrće mnogi nazivaju sirotinjskim, a zapravo smanjuje rizik od opasne bolesti
Činjenica koja najviše zaokuplja maštu jest kako čak i kada bismo putovali brzinom svjetlosti milijardama godina, još uvijek ne bismo stigli do krajnjih granica svemira. Ova nevjerojatna brzina, iako fascinantna, također nas podsjeća na beskonačnost i prostranost svemira u kojem živimo.