Zaštitne maske: tko ih mora koristiti i koliko vas štite?
Zaštitne maske odavno se ne mogu pronaći u našim ljekarnama, a u tom nedostatku mnogi su pribjegli pamučnim, šivanim maskama. Tko zapravo masku mora nositi i kakva ta maska mora biti, kako bi vam pružila potrebnu zaštitu?
Krunoslav Capak, ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, objasnio je kako pamučne maske ne mogu pomoći u obrani od zaraze.
Kakva zaštitna maska mora biti?
Kirurška zaštitna maska napravljena je od mikrovlakana i nanovlakana polimera i zaustavljaju prolaz kapljicama. Maska mora prekriti područje od korijena nosa do ispod brade. Ukoliko maska nije postavljena od korijena nosa do ispod brade, neće vam pružiti adekvatnu zaštitu.
Kirurška zaštitna maska otporna je na tekućinu, pruža zaštitu od velikih kapljica i prskanja. Štiti okolinu od respiratornih emisija osobe koja je nosi, ali ne pruža pozdanu razinu zaštite od udisanja malih čestica u zraku. Kirurške zaštitne maske su jednokratne i trebalo bi ih mijenjati svakih nekoliko sati.
Na stranici Pandemija.info (koja je prvenstveno namijenjena medicinskom osoblju) pronašli smo ovaj poster koji pokazuje razlike između obične kirurške maske i respiratora.
Tko mora nositi zaštitnu masku?
Očiti odgovor na to je: medicinsko osoblje. I tko još? Službeno osoblje i svi oni koji su u doticaju s više osoba, pogotovo u zatvorenom prostoru (npr. vozači taksija).
"Ona je zaštita ako osoba ima simptome. Više štiti osobu koja je bolesna i koja ima simptome nego što štiti zdravu osobu.'', objasnio je Krunoslav Capak te nadodao kako pamučne maske imaju više psihološko značenje, jer pružaju ljudima određeni osjećaj sigurnosti.
Nastavio je: "Troslojna kirurška maska, od kojih je jedan sloj plastični, dokazano je da kod dugotrajne upotrebe može prijeći tu barijeru. Dali smo preporuku da se kirurška maska koristi kod onih koji su bolesni, da se zaštite oni koji nisu bolesni.".
"Ovo što se traži od ljudi da se nose maske kod ulaska u trgovinu, to nema smisla kod zdravih ljudi. Oni koji su bolesni dobro je da nose maske, kod kihanja ili sličnog, ali nije nužno. Mi nismo dali preporuke za nošenje maske za osobe koje su zdrave niti mislimo da su te preporuke korisne.", rekao je Capak.
Ministar Vili Beroš dao je nekoliko izjava upravo na ovu temu:
'Ponavljam da se virus može prenijeti udisanjem, ali i diranjem površina na kojima se virus nalazi. On ne može ući u organizam preko kože, već mora ući putem sluznice nosa, usta ili očiju.'
Može li se pranjem šivanih maski ubiti virus?
'Ovaj virus je izrazito mali, a pitanje je kolike su pore od kojih je maska sačinjena. Pitanje je djeluju li te maske uopće. Zbog toga za sve naše djelatnike na prvoj crti borbe moramo nabaviti maske koje su adekvatne certifikacije.'
Zašto nošenje maski nije obavezno za sve?
'Zato što se nošenje maski nije pokazalo posebno protektivnim. Da jest, svi bi nosili maske i nitko ne bi bio zaražen.'
Na današnjoj konferenciji za novinare članovi Nacionalnog stožera nisu nosili maske. Sa N1 su ih upitali zašto je to tako?
Odgovorila je ravnateljica Klinike za infektivne bolesti, Alemka Markotić, te objasnila da je proteklih dana nosila masku iz predostrožnosti, obzirom da ima alergiju, a imala je i određene simptome (koji nisu bili klasični simptomi COVID-19). Također je naglasila da ju je nosila da zaštiti druge, jer je u kontaktu s mnogim ljudima.