Znanstvenici alarmiraju: Jedan od najvećih kontinenata se raspada po pola i to puno brže od očekivanog
Znanstvenici upozoravaju da se afrički kontinent razdvaja znatno brže nego što se prethodno pretpostavljalo. Pukotina duga 56 kilometara, koja se pojavila u etiopskoj pustinji 2005. godine, širi se brzinom od približno 1,3 centimetra godišnje.
Iako su stručnjaci ranije vjerovali da će proces trajati desecima milijuna godina, Ken Macdonald, profesor sa Sveučilišta Kalifornija u Santa Barbari, izjavio je za DailyMail.com da bi razdvajanje moglo biti dovršeno u razdoblju od jednog do pet milijuna godina.
Novi ocean i kontinent
Prema Macdonaldu, razdvajanje će uzrokovati ulazak voda Indijskog oceana u Istočnoafričku rasjednu dolinu, stvarajući potpuno novi ocean. Ako se voda nastavi ulijevati, novi ocean mogao bi postati dubok poput Atlantskog.
Pukotina se proteže kroz Somaliju, Keniju, Tanzaniju i pola Etiopije, a odvajanje tih područja od ostatka Afrike rezultirat će nastankom novog kontinenta, kojeg znanstvenici već nazivaju "Nubijski kontinent".
Iako se dijelovi Afrike kreću iznimno sporim tempom, Macdonald ističe kako je taj proces izvanredno značajan s obzirom na veličinu kontinenta. "Na ljudskoj vremenskoj skali neće biti vidljivih promjena. Ljudi će osjetiti potrese i erupcije vulkana, ali ocean nećemo vidjeti u našem životnom vijeku," objasnio je.
Istočnoafrički rasjed: ključ procesa
Razdvajanje Afrike rezultat je aktivnosti Istočnoafričkog rasjednog sustava, koji se proteže 3.200 kilometara i formiran je prije najmanje 22 milijuna godina. U ovom području nalaze se dvije tektonske ploče – somalska i nubijska – koje se aktivno udaljavaju jedna od druge.
Zemljina litosfera, koja se sastoji od kore i gornjeg dijela plašta, podijeljena je na više tektonskih ploča, no mehanizmi koji pokreću njihovo kretanje još uvijek nisu u potpunosti razjašnjeni. Neki znanstvenici pretpostavljaju da su uzrok tome spori, kružni pokreti djelomično rastaljenih stijena uzrokovanih toplinom iz Zemljine jezgre.
Macdonald je naglasio kako su najnovija istraživanja pomogla u preciznijem određivanju granica rasjeda. Dok je sjeverni dio, koji prolazi kroz Džibuti i Keniju, bio relativno dobro istražen, južni dijelovi donedavno su predstavljali nepoznanicu.
Znanstvena istraživanja potvrđuju ubrzanje procesa
Bivša NASA-ina konzultantica Alexandra Doten, poznata na Instagramu pod imenom Astro Alexandra, objasnila je kako Istočna Afrika leži na somalskoj ploči. "Granica je duž Afričkih Velikih jezera, koji sadrže 25% nezaleđene slatke vode na Zemlji i dom su 10% svih ribljih vrsta planeta," rekla je.
Doten ističe da se somalska ploča i dalje pomiče prema istoku, produbljujući rasjednu dolinu i stvarajući temelje za budući ocean koji će odvojiti istočnu Afriku od ostatka kontinenta.
Prema studiji objavljenoj 2024. godine u časopisu Frontiers in Earth Science, različiti dijelovi Istočnoafričkog rasjeda pokazuju različite razine vulkanske aktivnosti povezane s procesom razdvajanja.
“Područja Ugande, Tanzanije, istočnog i južnog Konga te Kaapvaal Kratona pokazuju plitke anomalije visoke gustoće, koje su povezane s anomalijama niske gustoće iz dubljih slojeva plašta. To ukazuje na stanjivanje litosfere i djelomično topljenje na njenom dnu,” navode autori studije.
Pukotine i seizmička aktivnost
Godine 2018. u Keniji su se pojavile pukotine nakon jakih kiša, a lokalni stanovnici izvijestili su da su tada osjetili podrhtavanje tla. Stručnjaci predviđaju da će se takve pukotine nastaviti formirati kako se tektonske ploče budu sve više razdvajale.
Neka predviđanja također sugeriraju da će se Madagaskar podijeliti na dva zasebna otoka uslijed istih tektonskih pomicanja.
Prema istraživanju Virginia Tech-a iz 2020. godine, najprije će se formirati novi oceani u sjevernim dijelovima rasjeda. Profesorica Sarah Stamps sa Odsjeka za geoznanosti objašnjava: "Brzina širenja najviša je na sjeveru, stoga ćemo tamo prvo vidjeti stvaranje novih oceana."
Ona dodaje kako su prethodne studije sugerirale da se širenje odvija u uskim zonama oko mikroploča koje se kreću neovisno o većim tektonskim pločama.
Iako je razdvajanje Afrike proces koji će trajati milijunima godina, trenutna znanstvena saznanja pokazuju da se on odvija brže nego što se ranije pretpostavljalo. Nastanak novog oceana i kontinenta bit će tektonska promjena koja će značajno preoblikovati geografiju Zemlje u dalekoj budućnosti.