Znanstvenici konačno otkrili je li bolje tuširanje ujutro ili navečer: Jedno je ipak malo zdravije

Pitanje je staro koliko i sama higijena: je li zdravije tuširati se ujutro ili navečer? I dok će zagovornici jutarnjeg tuširanja tvrditi da im to pomaže da se razbude i započnu dan svježe, oni koji preferiraju večernje rituale vjeruju da je najvažnije “oprati dan sa sebe” prije odlaska na spavanje.
Međutim, kako otkriva mikrobiolozi, znanost ipak nudi jednostavan i jasan odgovor.
Tuširanje je temelj dobre higijene – bez obzira na doba dana
Za početak, valja naglasiti da je redovito tuširanje ključan dio osobne higijene. Pomaže u uklanjanju prljavštine i masnoće s kože, čime se smanjuje rizik od osipa i infekcija. Osim toga, tuširanjem uklanjamo i znoj, što doprinosi boljoj kontroli neugodnih mirisa.
Iako mnogi vjeruju da znoj sam po sebi smrdi, to nije točno. Svježi znoj je bez mirisa, no kada dođe u kontakt s bakterijama na površini kože, osobito stafilokokima, dolazi do razgradnje znoja. Ta razgradnja stvara spojeve koji sadrže sumpor, poput tioalkohola, a upravo oni su odgovorni za neugodan tjelesni miris.

Što se događa tijekom dana – i zašto to utječe na vaš krevet?
Tijekom dana naše tijelo i kosa dolaze u kontakt s brojnim alergenima i zagađivačima, poput prašine i peludi, uz već standardno nakupljanje znoja i sebuma (kožni loj). Dio tih čestica zaustave odjeća i kosa, no dio će neizbježno završiti na vašim posteljinama.
Povrh toga, bakterije koje prirodno žive na vašoj koži hrane se tim tvarima i množe se – a zatim se prenose i na jastučnice i plahte. Stoga večernje tuširanje može pomoći da se te nečistoće barem djelomično uklone prije nego legnete u krevet.
Ali ni večernje tuširanje nije savršeno...
Čak i ako se istuširate neposredno prije spavanja, tijekom noći ćete i dalje znojiti, bez obzira na temperaturu u prostoriji. Vaši kožni mikrobi nastavit će se hraniti tim znojem, što znači da ćete do jutra vjerojatno opet imati određenu količinu bakterija na tijelu – i možda neugodan miris.
Situacija postaje još gora ako ne perete posteljinu redovito. Bakterije koje su se tijekom vremena nataložile na plahtama mogu se ponovno prenijeti na vašu čistu kožu, što donekle poništava učinak večernjeg tuširanja.
Također, vaša koža i dalje otpušta mrtve stanice, koje postaju hrana za kućne grinje. Njihove izlučevine mogu biti alergene, a nepranje posteljine dovodi do povećanog nakupljanja tih čestica, što može pogoršati simptome alergija i astme.
Jutarnje tuširanje: Čistoća na početku dana
S druge strane, jutarnje tuširanje pomaže ukloniti znoj, bakterije i mrtve stanice koje ste nakupili tijekom noći. Ovo je posebno važno ako vaše plahte nisu netom oprane, jer ćete tako spriječiti da započnete dan s tijelom prekrivenim mikrobima iz kreveta.
Kada se ujutro istuširate, vaša će koža biti čišća prije nego što obučete svježu odjeću, a bit ćete i manje "primamljivi" za bakterije koje uzrokuju neugodne mirise. Iz tog razloga, mikrobiolozi uglavnom preferiraju jutarnje tuširanje.
Ključ je u redovitom pranju posteljine
Naravno, sve ovisi o vašim osobnim navikama i preferencijama, no jedno je sigurno – kvaliteta tuširanja ne ovisi samo o njegovom vremenu, već i o vašoj općoj higijeni, a to uključuje i redovito pranje posteljine.
Stručnjaci savjetuju da plahte i jastučnice perete barem jednom tjedno kako biste uklonili sve nakupljene znojeve, bakterije, mrtve stanice i masnoće. Pranje ujedno uklanja i spore plijesni te hranjive tvari koje omogućuju rast mikroba odgovornih za neugodne mirise.

Jutro pobjeđuje, ali samo ako perete i plahte
Iako se i jutarnje i večernje tuširanje mogu uklopiti u zdravu rutinu, znanost ipak daje prednost tuširanju ujutro – osobito ako želite započeti dan svježi, čisti i s minimalnim rizikom od neugodnih mirisa. No bez obzira na vaš odabir, redovito održavanje čistoće posteljine ključ je za učinkovitu osobnu higijenu.