Znanstvenici konačno otkrili tajne potencijalno opasnog asteroida Bennu: Pronašli su nepoznate materija i elemente života
Znanstvenici su konačno otkrili intrigantnu kompoziciju svemirskog kamena Bennu, koji je prikupljen gotovo četiri godine nakon što je NASA-in svemirski brod OSIRIS-Rex sakupio uzorak s asteroida. Među mnogim otkrićima ističe se prisutnost iznenađujućeg rezervoara minerala nazvanog magnezijev fosfat, koji se pojavljuje kao svijetlo-bijele čestice među tamnim stijenama Bennua. Ovo je rijetko otkriće u astromaterijalima, kako tvrde znanstvenici.
"Ništa ne čudi što smo u početku pomislili da bi ovo mogao biti kontaminant", rekla je Jessica Barnes, asistentica na Laboratoriju za lunarnu i planetarnu znanost (LPL), koja vodi analizu fosfata u vraćenom uzorku.
Govoreći na konferenciji o lunarnoj i planetarnoj znanosti (LPSC) u Teksasu i online prošlog tjedna, Barnes je rekla da na Zemlji nema dobrih kemijskih analoga minerala, ili zato što je previše krhak da bi preživio pad na Zemlju ili nestaje ubrzo nakon toga. Njegovo prisustvo u uzorku Bennua može se koristiti za pretpostavke različitih epizoda geološke aktivnosti na roditeljskom tijelu Bennua, dodala je.
Elementi za život
Osim toga, uzorci pokazuju široko prisustvo glicina, najjednostavnije aminokiseline i ključnog sastojka proteina, kao i drugih minerala koji sadrže vodu, poput karbonata, sulfita, olivina i magnetita. Svi ti podaci ukazuju na to da je roditeljsko tijelo Bennua svjedočilo višestrukim epizodama povezanima s vodom prije nego što su se njegovi fragmenti sjedinili u Bennua.
Drugi znanstvenici koji proučavaju izvanzemaljske materijale pronašli su obilje vodom izmijenjenih spojeva nazvanih filosilikati, kao i bogatu kolekciju drugih organskih i hidratiziranih minerala. Filosilikati, koji su strukturno povezani s vodom u meteoritima, mogli su biti kolijevke za organske tvari i vodu koju znanstvenici sumnjaju da su bile dostavljene na Zemlju rano u njenoj povijesti. Uzorak, uzet s Bennua 2020. godine od strane misije OSIRIS-REx NASA-e, vratio se na Zemlju u zaštićenoj kapsuli 24. rujna 2023. godine.
Dan kasnije, dostavljen je na analizu u Johnsonovom svemirskom centru NASA-e (JSC) u Houstonu, gdje je tim znanstvenika započeo preliminarnu istragu materijala koji je procurio izvan kolektora uzorka letjelice. U nizu prezentacija na LPSC-u, tim misije izvijestio je da su dosad katalogizirani kameni uzorci s Bennua različitih tekstura, hidriranih minerala i dokaza o svemirskom trošenju, što je očekivano od stijena bez atmosfere i starosti eona.
Prekrasan uzorak
"Ovo je prekrasan uzorak", rekla je Sara Russell, planetarna znanstvenica u Prirodoslovnom muzeju u Londonu, koja je analizirala mali fragment uzorka. "Također bih rekla da nije baš poput bilo kojeg meteorita u našoj kolekciji." Za razliku od većine meteorita, čije su površine promijenjene dugogodišnjim izlaganjem zraku Zemlje kad ih pronađu, komadi Bennua najpristojniji su svemirski kameni koje su znanstvenici ikad držali.
Većina mjerenih minerala potvrđuje višestruke predikcije napravljene na temelju podataka prikupljenih iz daljinskog snimanja OSIRIS-REx-a dok se približavao Bennu. Do sada je analiza bila u skladu s vodećom teorijom da se Bennu odlomio od mnogo većeg asteroida prije otprilike 2 milijarde do 700 milijuna godina. Na primjer, najnovija analiza pokazuje da su stijene Bennua prekrivene udarnim brekijama, koje su kameni fragmenti slabo povezani poput šljunka u betonu.