Znanstvenici odlučili u život vratiti drevno gargantuansko stvorenje: 'Ovo je obrnuto od Jurrasic Parka'
Revitalizacija praistorijskih stvorenja manipuliranjem DNK možda zvuči poput zapleta iz holivudskog hita, ali ona je zapravo možda moguća i u stvarnosti.
Znanstvenici koji rade u Colossal Biosciencesu nadaju se reintrodukciji tri izumrle vrste natrag u naš svijet, uključujući mamuta. Iako to možda zvuči prilično ambiciozno, stručnjaci rade na tome da to postane stvarnost za samo nekoliko godina - do 2028. godine, da budemo precizni.
Osim mamuta - koji je izumro prije gotovo 4.000 godina - znanstvenici se nadaju vratiti pticu dodo i tasmanskog tigra. Ben Lamm, glavni izvršni direktor tvrtke, rekao je za Sky News: "Imamo svu tehnologiju koja nam je potrebna. Samo je pitanje vremena i financiranja. Ali imamo 100-postotnu sigurnost da možemo vratiti tasmanskog tigra, dodu i mamuta".
Kako će to postići?
Kako će znanstvenici točno postići povijesni pothvat? U osnovi, odredit će gene koji čine izumrlo životinju onim što jest, a zatim će replicirati te gene koristeći DNK bliskog postojećeg srodnika. Lamm je dodao: "To je gotovo obrnuto od Jurskog Parka. U filmu su rupe u DNK dinosaura popunjavali DNK-om žaba. Koristimo umjetnu inteligenciju i druge alate kako bismo identificirali osnovne gene koji čine mamuta mamutom, a zatim ih inženjerski ugrađujemo u genom slonova".
Ipak, nije sve tako jednostavno za stručnjake, jer moraju saznati kako 'izroditi' pravog mamuta nakon što dobiju relevantne stanice. Navodno će to riješiti korištenjem maternice azijskog slona.
Lamm je dodao: "Svaki od različitih projekata mamut, dodo i tasmanski tigar ima različite izazove - mamut se zapravo radi oko gestacije - koja traje oko 22 mjeseca. Gestacija doda je prilično dobra - koristimo surogatne kokoši. Najteže je uzgojiti primordialne germinativne stanice."
Izvan laboratorija, postoje zabrinutosti o tome gdje će novo vraćene vrste živjeti nakon što se rode. Ali Lamm kaže da njegov tim već surađuje s lokalnim vladama, skupinama za očuvanje, domorodačkim skupinama i javnošću kako bi se pripremili za povratak u njihovo prirodno stanište.
"Naš krajnji cilj je vratiti sve životinje koje stvorimo u divljinu", rekao je.