Znanstvenici otkrili koje bi katastrofe zaista mogle zadesiti Zemlju u 2025. godini
![pexels-stefits-11511582](https://klik.hr/upload/user/1280x2000/704e66b586fa526dea9939d0fcb5357c.jpg)
Svijet postaje sve opasnije mjesto, a najnovije izvješće Svjetskog ekonomskog foruma (WEF) donosi sumornu prognozu za nadolazeće godine. Global Risks Report 2025 upozorava da su međunarodni sukobi, ekološke katastrofe i društvene nejednakosti među najvećim prijetnjama budućnosti, a međunarodna suradnja ključna je za sprječavanje globalne krize.
Najveće prijetnje u 2025. godini
WEF već dva desetljeća objavljuje godišnje izvješće o najvećim globalnim rizicima, a ovogodišnji podaci temelje se na anketi Global Risks Perception Survey (GRPS), u kojoj je sudjelovalo više od 900 stručnjaka iz akademske zajednice, poslovnog svijeta, vlada i civilnog društva.
Izvješće definira globalne rizike kao događaje ili uvjete koji mogu ozbiljno ugroziti globalni BDP, stanovništvo ili prirodne resurse. Ove godine identificirano je pet glavnih kategorija rizika:
Ekološki rizici – klimatske promjene, prirodne katastrofe i onečišćenje
Geopolitičke prijetnje – ratovi, društveni nemiri, cyber-ratovanje
Društveni izazovi – pandemije, nejednakost, kršenje ljudskih prava
Tehnološki rizici – razvoj umjetne inteligencije, kibernetički napadi
Ekonomski problemi – inflacija, recesija, nestašica radne snage
Najveći kratkoročni rizik za 2025. godinu prema izvješću je oružani sukob među državama. Ova prijetnja sada se nalazi na vrhu popisa, što nije iznenađenje s obzirom na trenutne konflikte u Ukrajini, Palestini, Sudanu i drugim dijelovima svijeta. Gotovo 25% ispitanika smatra da bi upravo rat mogao izazvati globalnu katastrofu u nadolazećem razdoblju.
Ono što zabrinjava jest činjenica da se geopolitičke napetosti ne zaustavljaju samo na klasičnim ratovima – rastuće prijetnje uključuju dezinformacije, cyber-napade i ekonomske konfrontacije.
“Rastuće geopolitičke napetosti i gubitak povjerenja oblikuju globalni rizik,” izjavio je Mirek Dušek, izvršni direktor WEF-a.
Dugoročne prijetnje: Ekstremni vremenski uvjeti i ekološka katastrofa
Iako oružani sukobi dominiraju kratkoročnim prognozama, najveća dugoročna prijetnja za sljedećih deset godina su ekstremni vremenski uvjeti, pogoršani klimatskim promjenama.
Prema izvješću, među 10 najvećih dugoročnih rizika nalaze se:
Ekstremni vremenski uvjeti
Gubitak bioraznolikosti i kolaps ekosustava
Kritične promjene u ekosustavima Zemlje
Nestašica prirodnih resursa
Onečišćenje okoliša
Ovi podaci potvrđuju sve veći pritisak na globalne ekosustave, dok se rastuće prirodne katastrofe i klimatske promjene pokazuju kao neizbježni izazovi s potencijalno razornim posljedicama.
Ima li rješenja?
Prema izvješću, čak 90% ispitanika očekuje da će sljedeće dvije godine biti obilježene nestabilnošću, previranjima i globalnim krizama.
Ipak, izvješće ne nudi samo crne prognoze – rješenje leži u međunarodnoj suradnji i obnovi povjerenja među državama.
"Podjele i fragmentacija oblikuju međunarodne odnose u trenutku kada bi globalna suradnja trebala biti jača nego ikad," navodi se u izvješću.
Mark Elsner, voditelj Globalne inicijative za rizike pri WEF-u, zaključuje:
"Od sukoba do klimatskih promjena, suočavamo se s međusobno povezanim krizama koje zahtijevaju koordiniranu i kolektivnu akciju. Posljedice nečinjenja osjećat će se generacijama."
Svijet na prekretnici
Izvješće WEF-a jasno upozorava da su ratovi, klimatske promjene i društvene nejednakosti univerzalni problemi koji se ne mogu ignorirati. Ako međunarodna zajednica ne pronađe način za smanjenje sukoba i zaštitu okoliša, budućnost će biti obilježena još većim nestabilnostima.
Hoće li svijet uspjeti pronaći izlaz iz ove krize ili nas čekaju godine sukoba i ekoloških katastrofa? Odgovor leži u volji za globalnom suradnjom, jer – kao što izvješće naglašava – zajednički izazovi zahtijevaju zajedničke odgovore.