Znanstvenici su otkrili novi planet u svemiru: Posebno ih brine jedna stvar

No, svemir je mnogo kompleksniji, a neka nebeska tijela postoje potpuno izolirano, plutajući prostranstvima bez ikakve orbite oko matične zvijezde.
Zahvaljujući svemirskom teleskopu James Webb (JWST), vrijednom 10 milijardi dolara, znanstvenici su otkrili upravo takav objekt – neobičan planetarni kandidat nazvan SIMP 0136, koji lebdi svemirom potpuno samostalno.
JWST, koji NASA koristi od 2021. godine kao nasljednika legendarnog teleskopa Hubble, omogućio je detaljan pogled na ovaj objekt udaljen otprilike 20 svjetlosnih godina od Zemlje. U astronomskim razmjerima, to ga čini relativno bliskim.
Prema NASA-inim podacima, SIMP 0136 je masivan objekt, čak 13 puta veći od Jupitera, iako nije klasični egzoplanet jer ne kruži oko zvijezde. Postoji mogućnost da se radi o smeđem patuljku, vrsti neuspjele zvijezde koja nije imala dovoljno mase da započne nuklearnu fuziju.
Nema svoju orbitu
Njegova izdvojenost čini ga idealnim kandidatom za egzo-meteorološka istraživanja, jer ga znanstvenici mogu promatrati bez smetnji koje bi uzrokovala obližnja zvijezda.
Teleskop je planet snimao u intervalima od 1,8 sekundi tijekom tri sata, što je omogućilo praćenje jedne pune rotacije objekta, koja traje svega 2,4 sata. Rezultati su pokazali da svjetlost koju emitira nije stalna, već se mijenja kako se planet okreće.
Glavni razlog za to vjerojatno su dinamični slojevi oblaka, koji nejednoliko reflektiraju svjetlost. Istraživači također sumnjaju da bi promjene u svjetlini mogle biti posljedica razlika u temperaturama, kemijskim procesima ili čak auroralnim fenomenima sličnim onima koje vidimo na Zemlji i Jupitru.
Nestvarni prizori stižu s Neptuna: Pogledajte kako izgleda magična aurora
Iako su znanstvenici prikupili mnoge podatke, istraživanja se nastavljaju. SIMP 0136 ostaje intrigantan primjer objekta koji prkosi uobičajenim definicijama planeta i zvijezda, otvarajući vrata novim spoznajama o svemiru.