Znanstvenici tvrde da je ovaj ukrasni predmet u vašem domu čisti otrov: Kao da kod kuće imate motor od auta

Mirisne svijeće, voskovi i slični proizvodi često se koriste kako bi u domovima stvorili opuštajuću atmosferu, no novo znanstveno istraživanje otkriva da takvi proizvodi mogu znatno narušiti kvalitetu zraka u zatvorenim prostorima – do razine koja je usporediva s onečišćenjem koje proizvode dizelski motori ili plinske peći.
U zajedničkoj studiji američkih i njemačkih znanstvenika, objavljenoj u stručnim publikacijama, otkriveno je kako ovi proizvodi ispuštaju hlapljive organske spojeve (VOC – volatile organic compounds), koji u kontaktu s ozonom stvaraju opasne sitne čestice u zraku. Te čestice, zbog svoje mikroskopske veličine, mogu doprijeti duboko u pluća i potencijalno štetno djelovati na zdravlje.
Terpeni – skriveni uzročnici zagađenja u našim domovima
Glavnu ulogu u stvaranju nanočestica imaju terpeni, kemijski spojevi prisutni u mnogim mirisnim proizvodima. Kada terpeni dođu u kontakt s ozonom u zraku, dolazi do kemijske reakcije koja rezultira stvaranjem mikroskopskih molekularnih nakupina. Te nakupine brzo rastu i transformiraju se u čestice koje ostaju lebdeći u zraku.
„Da bismo razumjeli kako nastaju čestice u zatvorenim prostorima, moramo mjeriti i one najmanje – veličine tek jednog nanometra“, objasnio je Brandon Boor, građevinski inženjer sa Sveučilišta Purdue. „Upravo na toj razini možemo promatrati početne faze formiranja novih čestica, gdje mirisni spojevi reagiraju s ozonom i stvaraju sitne molekularne nakupine.“

Napredni instrumenti otkrili zabrinjavajuće podatke
Kako bi precizno izmjerili razinu zagađenja, istraživači su koristili napredne znanstvene uređaje poput visokorezolucijskog analizatora čestica (PSMPS) i spektrometra PTR-TOF-MS. Testiranja su provedena u simuliranom kućnom okruženju, s fokusom na popularne mirisne voskove i svijeće.
Zanimljivo je da su voskovi, koje se često promovira kao zdraviju alternativu svijećama zbog toga što se ne sagorijevaju plamenom, zapravo ispuštali još više hlapljivih organskih spojeva. Razlog za to je njihova veća koncentracija mirisnih ulja te veća površina koju pokrivaju kada se rastope – što sve zajedno povećava količinu kemikalija koje ulaze u zrak.
Rezultati su pokazali da se već nakon 20 minuta izlaganja mirisnim proizvodima u dišnom sustavu može nakupiti milijarde nanočestica, a posljedice dugotrajne izloženosti još nisu u potpunosti poznate.
Stručnjaci upozoravaju: „Mirisi mijenjaju kemijski sastav zraka“
„Mirisni proizvodi nisu samo pasivni izvori ugodnih mirisa – oni aktivno mijenjaju kemijski sastav zraka u zatvorenom prostoru, stvarajući čestice u koncentracijama koje bi mogle imati značajan utjecaj na zdravlje“, istaknula je Nusrat Jung, građevinska inženjerka sa Sveučilišta Purdue i jedna od autorica studije.
Znanstvenici su zabrinuti što unutarnje onečišćenje zraka često ostaje zanemareno u usporedbi s vanjskim zagađenjem, iako može imati jednako ozbiljne posljedice za zdravlje. Prethodna istraživanja ovog tima već su pokazala da osim svijeća i voskova, osvježivači zraka, difuzeri eteričnih ulja i dezinficijensi također mogu značajno povećati razinu štetnih čestica u zraku.
Mirisi iz prirode vs. kemijski mirisi u domu
Znanstvenici upozoravaju i na paradoks korištenja mirisa: pokušaji da se u domu stvori osjećaj svježine često vode do povećanog kemijskog opterećenja zraka.
„Šuma je prirodno čisto okruženje, ali ako koristite osvježivače zraka i aromaterapijske proizvode s kemijski proizvedenim mirisima kako biste u svom domu stvorili dojam šume, zapravo generirate ogromnu količinu unutarnjeg onečišćenja koje nije zdravo za udisanje“, napominje Jung.

Kako se zaštititi?
Kako bi se smanjila izloženost ovim potencijalno štetnim česticama, znanstvenici preporučuju sljedeće korake: Redovito prozračivanje prostora. Korištenje pročišćivača zraka. Umjerenost u korištenju mirisnih proizvoda. Biranje prirodnih, neparfemiranih varijanti gdje je to moguće.
Iako su mirisne svijeće i voskovi omiljeni u mnogim domovima, ova studija jasno pokazuje da bi njihova učestala uporaba mogla imati negativne posljedice za zdravlje, osobito kod osjetljivih osoba, djece i starijih.
Uživanje u ugodnim mirisima ne mora nužno biti loše, ali ključno je osvijestiti potencijalne rizike i pažljivo birati proizvode koje unosimo u svoj dom. Zrak koji udišemo u zatvorenim prostorima često je zagađeniji nego što mislimo, a sada imamo i konkretne dokaze o tome kako svakodnevne navike mogu utjecati na naše zdravlje.