Znanstvenici upozoravaju koliko je opasna aluminijska folija: Evo koju hranu nikada nesmijete staviti u nju
Mnogi pri pripremi hrane često oblažu limove za pečenje aluminijskom folijom, jer ubrzava čišćenje i olakšava proces kuhanja. No, posljednjih mjeseci pojavili su se navodi na društvenim mrežama, osobito na TikToku, koji upozoravaju na navodne zdravstvene rizike korištenja aluminijske folije pri kuhanju, uključujući mogućnost trovanja aluminijem. Jesu li ove tvrdnje utemeljene?
Kako bi rasvijetlili ovu temu, na Huffpostu su se konzultirali sa stručnjacima za sigurnost hrane koji su podijelili svoja saznanja o tome predstavlja li aluminijska folija zaista rizik ili je ova zabrinutost pretjerana.
Je li aluminijska folija opasna pri kuhanju?
Prema riječima profesora Darina Detwilera, voditelja programa sigurnosti hrane pri Nacionalnoj udruzi za zaštitu okoliša te profesora na Sveučilištu Northeastern, aluminijska folija je uglavnom sigurna za upotrebu pri uobičajenim temperaturama pečenja. "Aluminijska folija je općenito sigurna za kuhanje u standardnim temperaturama pećnice," izjavio je Detwiler, autor knjige Food Safety: Past, Present, and Predictions.
No, kao i u mnogim pitanjima vezanim uz prehranu, i ovdje postoji određena nijansa. Na primjer, istraživanja pokazuju da kuhanje hrane visoke kiselosti ili slanosti na visokim temperaturama može uzrokovati veće otpuštanje aluminija u hranu. “Visoke temperature, posebno s kiselim namirnicama kao što su rajčice, agrumi ili ocat, mogu uzrokovati ispuštanje aluminija u hranu," objašnjava Detwiler. "Iako su to obično male količine, prekomjeran unos aluminija tijekom vremena povezan je s potencijalnim zdravstvenim rizicima, uključujući neurodegenerativne bolesti."
Do koje temperature je sigurno koristiti aluminijsku foliju?
Stručnjakinja za prehrambenu tehnologiju Tamika Sims, direktorica komunikacija u Međunarodnom vijeću za informiranje o hrani (IFIC), objašnjava da američka Agencija za hranu i lijekove (FDA) dopušta upotrebu aluminijske folije na temperaturama do 400°F (oko 200°C). “FDA regulira sigurnost svih vrsta ambalažnih materijala, uključujući aluminij, staklo i papir,” naglašava Sims.
Jessica Gavin, certificirana znanstvenica za prehranu, dodaje kako iako postoji povećani rizik od ispuštanja aluminija prilikom kuhanja kisele hrane na visokim temperaturama, taj je rizik u većini slučajeva vrlo nizak. “Kako biste smanjili prijenos aluminija, izbjegavajte dugotrajno kuhanje ili skladištenje kisele ili slane hrane u foliji, jer to može dovesti do metalnog okusa hrane i oštećenja folije," preporučuje Gavin.
Koliko aluminija dnevno unosimo?
Zapravo, aluminij je sastavni dio naše svakodnevne prehrane. Prema Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), prosječna osoba u Sjedinjenim Državama unosi između 7 i 9 miligrama aluminija dnevno kroz hranu. Srećom, većina aluminija brzo se izlučuje iz tijela putem stolice i mokraće.
Gavin pojašnjava da samo 4% aluminija koji unosimo dolazi iz predmeta poput folije, posuda za roštilj i kuhinjskog posuđa, dok ostatak može doći iz hrane, kozmetike, lijekova, antiperspiranta, udisanjem suspendiranih čestica u zraku ili iz vode za piće.
Većina zdravih osoba lako izbacuje male količine aluminija iz tijela, ali ljudi s problemima bubrega mogu zadržavati više aluminija, što bi s vremenom moglo dovesti do zdravstvenih problema.
Kada aluminijska folija može predstavljati rizik?
"Dok povremena upotreba folije predstavlja minimalan rizik, redoviti unos većih količina aluminija može biti povezan s nekim zdravstvenim problemima, osobito za osobe s bubrežnim problemima koje mogu imati poteškoće u izlučivanju viška aluminija,” navodi Detwiler.
Sims dodaje da je aluminijska folija općenito sigurna za većinu namirnica koje se kuhaju na temperaturama nižim od 450°F (oko 230°C), jer je to znatno ispod točke taljenja aluminija. “Međutim, produženo kuhanje na vrlo visokim temperaturama iznad 400°F može povećati migraciju aluminija u hranu, što FDA i proizvođači folija ne preporučuju,” dodaje ona.
Sigurnije alternative aluminijskoj foliji
Ako ste zabrinuti zbog mogućnosti ispuštanja aluminija prilikom kuhanja s aluminijskom folijom, izbjegavajte njeno korištenje za kuhanje kisele ili slane hrane. Umjesto folije, možete koristiti posude za pečenje koje su dizajnirane za visoke temperature ili staklene posude koje su obično nereaktivne i neće otpuštati kemikalije u hranu.
No, važno je napomenuti da, sve dok ne pečete kisele ili slane namirnice na izrazito visokim temperaturama, aluminijska folija nije pretjerano rizična. “Aluminijska folija sigurna je za većinu svakodnevnog kuhanja,” zaključuje Gavin. “Pri pečenju kolačića na pladnju obloženom folijom vrlo malo aluminija prelazi u hranu jer je suha i nije dugo u kontaktu s folijom. Također je idealna za zadatke s visokom toplinom, poput pečenja povrća i mesa ili pripreme hrskave slanine.”
Stručnjaci su složni da aluminijska folija može biti sigurna za većinu načina kuhanja, posebno ako se koristi na nižim temperaturama i za manje kisele ili slane namirnice. U svakodnevnoj uporabi folija je i dalje korisno sredstvo za pečenje i pripremu hrane, ali ako ste zabrinuti zbog mogućnosti unošenja aluminija, jednostavne alternative poput staklenih posuda ili posuda za pečenje na višim temperaturama mogu dodatno umanjiti ovaj rizik.