Zašto nas gravitacija vuče prema dolje, a ne prema gore?

Ipak, ponekad ste se možda zapitali zašto nas ta, svima nam dobro znana sila, vuče baš prema dolje umjesto prema gore. Za razumijevanje gravitacije općenito prvo je potrebno razumjeti pojam prostovrijeme. Prostorvrijeme tri su dimenzije prostora: dužina, širina i visina koje su u kombinaciji sa četvrtom dimenzijom, tj. vremenom. Albert Einsten prvi je shvatio da zakoni fizike vrijede i u svemiru gdje su prostor i vrijeme izmiješani.
To znači kako su prostor i vrijeme povezani; ako se brzo krećete svemirom imate dojam da se vrijeme usporilo, pogotovo kada se uspoređujete s nekim tko se kreće sporo. Upravo to je razlog zašto astronauti, koji se kreću vrlo brzo u svemiru, stare mrvicu sporije od ljudi na Zemlji.
Gravitacija polazi od ideje kako se objekti u svemiru međusobno privlače jer je prostorvrijeme iskrivljen i zakrivljen. Budući da naši mozgovi uvijek percipiraju trodimenzionalno, teško je zamisliti prostorvrijeme kao jednu jedinstvenu ideju. Kako bi nam bilo lakše vizualizirati ovo možemo zamisliti površinu trampolina. Naime, kada se na površini trampolina ne nalazi nikakav objekt ta je površina u potpunosti ravna. Čim mi stanemo na trampolin i na sredinu trampolina stavimo, primjerice, lopticu, ona će se otkotrljati prema nama. Ovo je dvodimenzionalni primjer funkcioniranja prostorvremena. Znanstvenici su utvrdili kako gravitacija stvara bunare, udubine, a ne brdašca. Što to točno znači?
U primjeru s trampolinom, u trenutku kada ste stali na trampolin, vaša je masa razvukla trampolin stvarajući gravitacijski bunar u koji se lopta otkotrljala. Ovo je vrlo slično načinu na koji funkcionira gravitacija na Zemlji, odnosno Zemlja je u tom slučaju teški objekt koji vuče stvari i tvari, poput nas, prema sebi, u ljudskom slučaju, prema dolje.