Kolika bi trebala biti temperatura vode s kojom se tuširamo?

Tuširanje je aktivnost koju bismo trebali prakticirati svakodnevno cijeli život, zbog čega je mnogima postala rutina prilikom koje ne ulažemo nikakav mentalni napor; tuširamo se temperaturom koja nam u tom trenutku odgovara s obzirom na vanjsku temperaturu, šamponiramo i peremo dijelove tijela po navici, tuširamo se u bilo koje doba dana ili noći koje nam odgovara.
Postoje li neka pravila za ispravno tuširanje?
Odgovarajuća temperatura
Stručnjaci tvrde da je optimalna temperatura vode za tuširanje između 36.6 i 40 stupnjeva Celzijevih.
Ova temperatura povoljna je za održavanje tjelesne temperature, ugodno tuširanje, ali istovremeno i ispiranje znoja, prljavštine, bakterija i drugih čestica koja se svakodnevno nalaze na našem tijelu.
Temperatura veća od 40 stupnjeva, prema stručnjacima, mogla bi dovesti do opeklina, pada krvnog tlaka, ali i vrtoglavice. Temperatura niža od 36.6 stupnjeva pak bi mogla uzrokovati rizik od snižavanja tjelesne temperature što može uzrokovati probleme s pulsom ili, u rijetkim slučajevima, hipotermiju.
Uz to, mlaka voda svakako je najprikladnija za njegu kože; sprječava pojavu svrbeža, ekcema i atopijskog dermatitisa. S druge strane, vruća voda dehidrira kožu jer uklanja njezina prirodna ulja i lipide, što može dovesti do svrbeža i iritacija.
Hladna voda, iako bolja opcija od prevruće, nije preporučljiva jer može imati negativne učinke na spavanje. Uvijek posežemo za hladnom vodom kada se želimo razbuditi pa je logično je korisno izbjegavati hladan tuš prije spavanja. Ovome pridonosi činjenica da tijelo izloženo nižim temperaturama stvara obrambeni mehanizam za preživljavanje. Tuširanje u mlakoj vodi, primjerice, može pomoći da zaspemo čak 10 minuta brže.