Laseri – kako uklanjaju dlake i po kojem principu rade?

Brijanje, depilacija voskom, šećernom pastom, korištenje epilatora samo su neki od učinkovitih načina za uklanjanje dlačica. Ipak, svi imaju jedan zajednički problem... u roku od nekoliko dana dlake počinju ponovno rasti i vraćaju se u prvobitno stanje, a ovaj ciklus se ponavlja beskonačno.
Srećom, pronađen je kraj tog začaranog kruga – lasersko uklanjanje dlačica.
Kako funkcionira lasersko uklanjanje dlačica?
Ljudska koža sadrži tisuće sićušnih pora u obliku tunela zvanih folikuli. Kosa raste s dna ovih folikula, pri čemu je svaki korijen dlake ugrađen duboko u spomenuti tunel.
Laseri ispaljeni kratkim i brzim rafalima uklanjaju dlake razbijanjem folikula, premda na neizravan način. Laser ne uništava samo folikul; umjesto toga, dlaka puca zbog procesa ovisnog o svjetlosti koji se naziva fototermoliza.
Unutar folikula nalazi se pigment, poznatiji kao melanin. Ovaj pigment kože odgovoran je za boju naše kože. Što više melanina tijelo luči, to će boja kože biti tamnija.
Laser emitira svjetlost u rasponu valnih duljina 600-1100 nm. Melanin apsorbira valne duljine između 300-1200 nm. Nakon apsorpcije energije u svjetlosti, melanin se zagrijava, što uništava folikul. Zamislite ovaj pristup kao lagano spaljivanje folikula dlake.
Metoda uklanjanja dlačica laserom
Bilo koja dlaka će ometati lasersko svjetlo koje dopire do folikula pa se ciljano područje prvo mora obrijati.
Nakon toga slijedi nanošenje hladnog gela za sužavanje pora kože, čime se postupak uklanjanja dlačica čini preciznijim i smanjuje oticanje koje može nastati nakon tretmana.
Laserski pištolj se postavlja na vrh gela i pomiče po cijeloj koži, dok laser brzo i kontinuirano puca, što čini ovaj dio malo bolnim.
Vrste lasera koji se koriste za uklanjanje dlačica
Postoje različite vrste lasera koji se razlikuju po učinkovitosti i snazi. Nekoliko primjera su Ruby laser, Aleksandritni laser, Diodni laser i Nd:YAG laser. Svaki od njih emitira svjetlost različite valne duljine i svaki ima različitu učinkovitost koja je posebno prilagođena određenom tipu kože.
Na primjer, osobe s tamnijom kožom tretiraju se laserima koji emitiraju veće valne duljine svjetlosti. Što je valna duljina veća, dublje prodire kroz kožu. Rubinski laseri imaju najkraću valnu duljinu (694 nm), a slijede Aleksandrit laser (755 nm), diodni laser (810 nm) i Nd:YAG laser (1064 nm).
Jesu li laseri bolji od depilacije voskom?
Laseri u osnovi zagrijavaju folikule dlake kako bi suzbili njezin rast. Depilacija voskom, s druge strane, jednostavno izvlači dlake iz folikula, dopuštajući folikulu da ih regenerira.
Depilacija voskom cilja na dlake, a ne na folikul, zbog čega njezini učinci ne traju tako dugo kao lasersko uklanjanje dlaka. Međutim, to je i razlog zašto depilacija voskom ne utječe na ton vaše kože, niti uzrokuje osip ili oticanje, osim nekoliko kvržica nalik prištićima koje se ponekad pojavljuju nakon depilacije.
Ukratko, lasersko uklanjanje sprječava ponovni rast novih dlačica. Hoće li to biti "bolje" od depilacije voskom ovisi o tipu dlake i kože svakog pojedinca. Bilo bi mudro konzultirati se sa svojim dermatologom prije nego se odlučite između ove dvije popularne metode uklanjanja dlačica.
Iako trajno uklanjanje dlačica s ljudskog tijela nije tako jednostavno kao što zvuči, laserska terapija je prešla dug put prema postizanju ovog ishoda, sa značajnim tehnološkim napretkom samo u posljednjem desetljeću ili dva. Postoje, naravno, mnogi čimbenici koji utječu na to koliko će tretmani biti djelotvorni; boja kože, debljina dlake i boja dlake svakako utječu na ishod.