Hladni rat - zašto je počeo, kako je završio?

Iako je usvojen naziv rat, ovaj rat nije podrazumijevao direktni oružani sukob iako je bilo nekoliko eskalacija koje su završile u izravnom sukobu tih velesila, a to su: Kubanska kriza 1962. i Arapsko-izraelski sukob 1973.
Tko je započeo Hladni rat?
Prema profesoru s Yalea, Odd Arne Westadu, gotovo je nemoguće utvrditi tko je inicirao sukob jer se sukob razvijao postupno zbog ideoloških razlika. Westad navodi kako je to bio sukob između liberalnog kapitalizma SAD-a i socijalističkih ideja SSSR-a koji je tijekom Drugog svjetskog rata prerastao u izravni sukob tih velesila.
Utrka u naoružanju
Kada su Sjedinjenje Američke Države bacile atomske bombe na Hiroshimu i Nagasaki u kolovozu 1945. to je nagovijestilo kraj Drugog svjetskog rata, a Sovjetskom Savezu ujedno i signaliziralo kako moraju razvijati oružje. Tako je Sovjetski Savez već do 1949. razvio svoju atomsku bombu, a utrka u naoružanju nastavila se i kada je predsjednik SAD-a Truman odobrio razvoj hidrogene bombe koju je ubrzo nakon uspio napraviti i SSSR.
Korejski rat
Prvi izravni oružani sukob dogodio se tijekom Korejskog rata (1950.-1953.) 25.6.1950. Sjeverna je Koreja, uz pomoć SSSR-a, napala Južnu Koreju na što su odgovorili Ujedinjeni narodi slanjem oružja i trupa iz SAD-a, Velike Britanije, Kanade, Indije, Novog Zelanda.
Tko će prvi u svemir?
Kada je SAD 1955. objavio da će lansirati satelit u svemir, SSSR je ubrzo odgovorio s jednakom misijom. Samo dvije godine kasnije, 1957., SSSR je u orbitu poslao satelit Sputnik 1, a 1961. Yuri Gagarin postao je prvi čovjek u svemiru. Ipak, velika pobjeda SAD-a bila je Armstrongovo hodanje po Mjesecu. Ova je bitka završila 1975. kada se oformila zajednička misija za istraživanje svemira.
Globalni Hladni rat
Hladni rat se nije vodio samo između SAD-a i SSSR jer su obje države imale široku sferu utjecaja koja je u sukob uvlačila i druge države. To uvlačenje u sukob podrazumijevalo je najmanje uključivanje u oružane sukobe, a najviše sudjelovanje u diplomatskim pitanjima i lobiranje za pojedinu stranu.
Kako je Hladni rat završio?
Do 1990. Gorbačov je pristao na ponovo ujedinjenje Njemačke i povukao sve sovjetske vojnike iz zemlje. Također, do tada su se i države iz Sovjetskog saveza osamostalile. Nakon pritisaka i pokušaja državnog udara i sve veće podrške Borisu Jeljcinu, Mihail Gorbačov je podnio ostavku čime je zapravo okončan sukob SSSR-a i SAD-a.