Spavanje ima vrlo jak utjecaj na jednu od najopakijih bolesti: Znanstvenici otkrili na što trebate paziti
Ranije se smatralo da je loš san simptom lošeg mentalnog zdravlja, no novi podaci ukazuju na suprotno. Doktorica Odesa Hamilton otkrila je da manjak sna može prethoditi simptomima depresije, a ne obrnuto. Britanski istraživači analizirali su genetske i zdravstvene podatke 7.146 ljudi i pronašli vezu između spavanja i depresije.
Studija objavljena u časopisu "Translational Psychiatry" pokazala je da postoji veza između predugog spavanja i osjećaja melankolije i tuge.
Iznenađujuće istraživanje
Osobe koje spavaju više od devet sati imaju 1,5 puta veću šansu da pate od depresije u usporedbi s onima koji spavaju sedam sati. Sudionici studije, prosječne starosti 65 godina, spavali su sedam sati svake noći. Idealna količina sna kreće se između sedam i devet sati.
Znanstvenici došli do zapanjujućeg saznanja o ljudskoj svijesti: Evo na kojem principu možda radi
Stopa depresije porasla je sa 8,75 na 11,5 posto. Profesor Andrew Steptoe naglasio je da loš san i depresija češće pogađaju starije osobe, te da je sa starenjem svjetske populacije sve važnije razumjeti vezu između nedostatka sna i depresije.
Ako primijetite simptome depresije kao što su stalna uznemirenost ili tuga, nemir ili razdražljivost, osjećaj krivice ili bezvrijednosti, osjećaj praznine ili izolacije, gubitak interesa za stvari koje su vam ranije pružale zadovoljstvo ili kronični umor, važno je potražiti psihološku pomoć. Razgovor sa stručnjakom može biti od velike koristi.