Ljudi koji zadržavaju kihanje dovode se u veliku opasnost: Pogledajte što se dogodilo ovom tipu

U prvom zabilježenom slučaju takve vrste, muškarac je prouzročio malu rupu u svojem dušniku pokušavajući zadržati kihanje. Neobičan događaj dogodio se dok je muškarac vozio automobil te se suočavao s napadajem alergije na pelud. Iznenada je osjetio snažnu potrebu za kihanjem, no umjesto da pusti kihanje, on ga je suzdržao stišćući nos i zatvarajući usta.
Ako se tijekom kihanja istovremeno zatvore usta i nos, tlak koji se generira u gornjim dijelovima dišnih putova može biti više od 20 puta veći nego što bi to normalno bio slučaj tijekom kihanja. U ovom slučaju, pritisak je bio toliko snažan da je muškarac prouzročio rupu od 2x2 milimetra u svojem dušniku.
Kada je stigao u hitnu pomoć, osjećao je tešku bol, vrat mu je bio otečen s obje strane, a pokretanje vrata mu je predstavljalo poteškoće. Liječnici su prilikom pregleda također primijetili slabo krckanje. Ipak, muškarac nije imao problema s disanjem, gutanjem ili govorom. Rentgenski snimak vrata otkrio je prisutnost kirurškog emfizema, stanja u kojem zrak ostaje zarobljen ispod najdubljih slojeva tkiva ispod kože. Računalna tomografija (CT) zatim je pokazala da je pukotina bila između trećeg i četvrtog kralješka vrata. Zrak se također nakupio u prostoru u prsima između pluća.

Nije trebao operaciju, ali...
Liječnici su zaključili da je pukotinu prouzročio "nagli porast tlaka u dušniku tijekom kihanja s pritisnutim nosem i zatvorenim ustima."
Liječnici su odlučili da muškarac ne treba operaciju, ali su ga pratili u bolnici dva dana kako bi osigurali stabilnost njegovih razina kisika i drugih vitalnih znakova. Zatim je otpušten s lijekovima protiv bolova i lijekovima protiv alergije. Njegovi liječnici također su mu savjetovali da izbjegava naporne tjelesne aktivnosti sljedeća dva tjedna.
Pet tjedana kasnije, CT snimka otkrila je da se pukotina potpuno zacijelila. Unatoč tome što je muškarac podnio relativno manje ozljede, liječnici uključeni u njegov slučaj, opisan u izvješću objavljenom 1. prosinca u časopisu BMJ Case Reports, istaknuli su kako bi to trebalo biti upozorenje drugima.
Istraživanje dokazalo da jedna vrsta hrane koju svi obožavaju može biti uzrok opasnog stanja
"Svima bi trebalo biti savjetovano da ne priguše kihanje stiskanjem nosa dok drže usta zatvorenima, jer to može rezultirati probijanjem dušnika", napisali su autori izvješća o slučaju. Spontano pucanje dušnika rijetko je, ali potencijalno opasno. Samo je nekoliko takvih slučajeva ikad prijavljeno, a obično su uzrokovani fizičkom ozljedom ili ozljedama nakon medicinskog postupka, poput kirurškog uklanjanja štitnjače ili umetanja cijevi u dušnik. Ovisno o mjestu pukotine i stabilnosti vitalnih znakova pacijenta, obično je potrebna operacija za popravak oštećenja, naveli su autori izvješća o slučaju.